Valné zhromaždenie Volkswagenu narušili protesty kvôli závodu v čínskej provincii Sin-ťiang

Výročné valné zhromaždenie nemeckého automobilového koncernu Volkswagen (VW) v stredu narušili protesty aktivistov. Tým sa nepáči, že koncern prevádzkuje závod v čínskej provincii Sin-ťiang napriek správam o porušovaní ľudských práv ujgurskej menšiny v regióne. Znepokojenie ohľadne fabriky vyjadrujú tiež niektorí akcionári koncernu, uviedla agentúra Reuters.

Počas úvodného prejavu predsedu dozornej rady Hansa Dietera Pötscha hodila jedna osoba na pódium bližšie nešpecifikovaný predmet, ktorým sa zjavne snažila zasiahnuť Wolfganga Porscheho zastupujúceho vlastnícke rodiny koncernu VW. To sa jej však nepodarilo a Pötsch po zákroku bezpečnostnej služby v prejave pokračoval. Pred Porscheovým miestom potom bola na pódiu vidieť kašovitá hmota, informovala agentúra DPA.

Neskôr narušilo prejav šéfa koncernu Olivera Blumeho zhruba desať aktivistov, vrátane ženy s odhalenou hornou časťou tela a nápisom „špinavé peniaze“ na chrbte. Aktivisti vykrikovali, že automobily od firmy Volkswagen sa vyrábajú s pomocou nútenej práce, a mávali transparentmi s nápisom „Ukončite nútenú prácu Ujgurov“. Bezpečnostná služba ich rýchlo vyviedla zo sály, uviedol Reuters.

Volkswagen obviňujú z pasivity k údajnej nútenej práci Ujgurov

Proti pôsobeniu Volkswagenu v čínskej provincii Sin-ťiang ľudia protestovali tiež pred budovou, kde sa valné zhromaždenie konalo. Závod v meste Urumči prevádzkuje Volkswagen od roku 2013 spolu s čínskou automobilkou SAIC Motor. Podľa západných krajín a radu skupín na ochranu ľudských práv Peking v provincii Sin-ťiang zámerne utláča moslimských Ujgurov. Volkswagen podľa agentúry DPA čelí obvineniam, že nepodniká dostatočné kroky proti údajnej nútenej práci u tamojších dodávateľov. Obhajuje sa tým, že neexistujú žiadne známky porušovania ľudských práv v jeho závodoch.

Blume vo svojom prejave hovoril o stratégii Volkswagenu pre čínsky trh, o fabrike v provincii Sin-ťiang sa však nezmienil. Spoločnosti Deka Investment a Union Investment, ktoré patria medzi 20 najväčších akcionárov koncernu, vyzvali Volkswagen, aby vykonal nezávislý externý audit závodu. „Volkswagen si musí byť istý, že jeho dodávateľské reťazce sú bez poškvrny,“ uviedol Ingo Speich z firmy Deka.

Viac o téme: akcionár , automobilka , Čína , protest , Ujguri , Volkswagen

Súvisiace články

Aktuálne správy