Najväčší znečisťovatelia vlani znížili emisie CO2 o 13 percent

Najväčší holandskí priemyselní znečisťovatelia dokázali vlani znížiť svoje kombinované emisie oxidu uhličitého o 13 percent, pričom podľa údajov holandského emisného úradu NEA sa darilo najmä energetickému sektoru, kým letecká doprava naopak emisie zvýšila. V pondelok na to upozornil spravodajský server DutchNews.nl

NEA spresnil, že holandský letecký sektor vlani vypustil o 11 % viac emisií CO2, a to aj napriek úsiliu znížiť znečisťovanie z tohto odvetvia. Celkové emisie z leteckej dopravy – ktoré zahŕňajú spoločnosti pod holandským dohľadom a lety v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru – smerujú späť k predpandemickému vrcholu v roku 2019.

Celkovo je v Holandsku 345 spoločností klasifikovaných ako „hlavní znečisťovatelia“ a spadajú pod európsky systém obchodovania s emisiami (ETS). Spolu zodpovedajú za približne polovicu produkcie oxidu uhličitého v krajine.

Prechod na obnoviteľné zdroje

Prechod energetických firiem na obnoviteľné zdroje mal podľa NEA veľký vplyv, aj keď uhoľné elektrárne dostali vlani povolenie na otvorenie, aby sa zabezpečili dostatočné dodávky elektriny. Objem energie vyrobenej v minulom roku sa oproti roku 2022 prakticky nezmenil, čo znamená, že obnoviteľné zdroje majú väčší podiel na národnom mixe.

„Ak bude tento trend pokračovať, holandské energetické a priemyselné sektory sú na dobrej ceste k splneniu svojich cieľov zníženia emisií CO2 do roku 2030,“ vyhlásil riaditeľ NEA Mark Bressers. Podľa jeho slov podniky podliehajúce ETS prispievajú k znižovaniu CO2 v Holandsku ako celku viac ako je priemer (6 %).

Ako však dodal, zatiaľ čo využívanie väčšieho množstva obnoviteľnej energie je pozitívnym signálom, priemyselná výroba ako celok klesla v dôsledku vysokých nákladov a inflácie, takže spoločnosti sa „nemuseli nevyhnutne stať udržateľnejšími“.

Súčasťou ETS je približne 10.000 spoločností v celej Európe. EÚ začiatkom apríla uviedla, že v roku 2023 došlo v celej Európe k poklesu emisií o 15,5 % v porovnaní s úrovňami v roku 2022. Vďaka tomuto vývoju sú teraz emisie ETS približne 47 % pod úrovňou z roku 2005 a sú na dobrej ceste k dosiahnutiu cieľa do roku 2030, ktorý bol stanovený na 62 %.

Viac o téme: emisie , emisie oxidu uhličitého CO2 , energie , Holandsko , letecká doprava

Súvisiace články

Aktuálne správy