Zo siedmich spoločných projektov s Maďarmi sa nedokončil iba slovenský, informuje minister Raši

Zo siedmich spoločných slovensko-maďarských europrojektov sa dokončilo tých šesť, kde boli hlavným partnerom, obstarávateľom a zhotoviteľom Maďari. Nedokončený ostal jeden, kde malo túto úlohu Slovensko. Povedal to minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Richard Raši (Hlas-SD).

 Projekty medzištátnej spolupráce s využitím eurofondov sú podľa neho dôležitým nástrojom boja proti vyľudňovaniu pohraničných regiónov. „Urobilo sa napríklad cestné spojenie cez most. Ľudia môžu cestovať za prácou do Maďarska alebo na Slovensko. Rodiny, ktoré žili na opačných stranách rieky, sa teraz môžu za päť minút stretnúť,“ konštatoval minister s tým, že ide o investície, ktoré zabezpečujú život v okrajových oblastiach Slovenska.

Jedným z dôvodov, prečo je čerpanie eurofondov na Slovensku v porovnaní so susednými štátmi pomalé, je podľa Rašiho legislatíva, príliš komplikované verejné obstarávania a byrokratický systém kontroly projektov.Aj vzhľadom na obrovský problém s dočerpaním eurofondov z predchádzajúceho programového obdobia v roku 2023 podľa neho vláda a aj jeho rezort pripravuje opatrenia, ktoré majú zabrániť opakovaniu tohto problému v budúcnosti. „Keď odchádzala pani Remišová, boli nedočerpané tri miliardy. Bola to bezprecedentná situácia,“ konštatoval Raši.

Tento sklz začala dobiehať najprv úradnícka vláda Ľudovíta Ódora a po voľbách kabinet Roberta Fica. Z celkovej sumy 14,5 miliardy alokovanej na staré programové obdobie napokon podľa Rašiho reálne prepadne maximálne 100 miliónov eur. Sklz v dočerpávaní starého programového obdobia bol však podľa neho v roku 2023 taký veľký, že sa ho podarilo znížiť len za cenu presúvania veľkých súm prostriedkov na nové ciele, napríklad sanovanie dosahov energetickej krízy.

Richard Raši
Richard Raši. foto: Facebook/Richard Raši

Prvá polovica nového programového obdobia, ktoré sa začalo v roku 2020, sa pomaly končí, a z týchto fondov podľa Rašiho zatiaľ nie je vyčerpané ani euro. Na druhej strane, polovica programového obdobia znamená pre vládu možnosť rokovať s Európskou úniou o revízii čerpania eurofondov. Bývalá vláda podľa neho podpísala s Európskou komisiou dohodu, ktorej súčasťou je až 110 priorít. Ambíciou aktuálnej vlády je ich počet výrazne znížiť, aby sa čerpanie fondov zjednodušilo.

Pri vypisovaní nových výziev aj výbere projektov má podľa neho ministerstvo záujem na čo najužšej spolupráci s regiónmi. S regiónmi konzultujú vypísanie konkrétnych eurofondových výziev ešte predtým, ako zverejnia ich definitívne znenie a podieľajú sa aj na výbere projektov. „Viac ako dve miliardy sú úplne na rozhodovaní regiónov,“ tvrdí Raši.

Richard Raši.
Richard Raši. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Na otázku, či nemôžu čerpanie eurofondov na Slovensku pribrzdiť výhrady európskych inštitúcií k slovenskej novele Trestného zákona, Raši odpovedal, že zatiaľ prebieha iba neformálna komunikácia a bezprostredné nebezpečenstvo pozastavenia eurofondov nehrozí.„Nech nám už prestanú robiť naši vlastní poslanci v Bruseli zle. Myslím tým Progresívne Slovensko,“ poznamenal Raši. Dodal, že k dnešnému dňu pre novelu Trestného zákona nič pozastavené nie je a aj keby sa na túto tému začalo v budúcnosti komunikovať aj vo formálnej rovine, verí, že k reálnemu pozastaveniu čerpania nepríde.

Viac o téme: Európska únia EÚ , Maďarsko , projekty , Richard Raši , Slovensko

Súvisiace články

Aktuálne správy