Vznikne nové ministerstvo: Poslanci schválili novelu kompetenčného zákona

Od 1. januára vznikne Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR. Vyplýva to z novely tzv. kompetenčného zákona, ktorú v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Novela zákona o organizácii činnosti vlády a organizácii ústrednej štátnej správy prináša aj ďalšie zmeny. O návrhu poslanci rokovali v skrátenom legislatívnom konaní.

 Ministerstvo cestovného ruchu a športu má vzniknúť s cieľom posilniť a zefektívniť využívanie verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu a významne podporiť rozpoznateľnosť značky Slovensko ako bezpečnej turistickej destinácie a vytvoriť na zahraničných trhoch priestor pre plynulý rast príjmov tohto významného sektora domáceho hospodárstva.

Ďalšou úlohou rezortu má byť podpora a rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a rozvoj cykloturistiky. „Podpora cestovného ruchu je úzko previazaná s rozvojom regiónov Slovenskej republiky, čím dôjde k vyrovnávaniu regionálnych rozdielov v rámci Slovenska udržaním existujúcich, ako aj tvorbou nových pracovných miest, čím sa zvýši konkurencieschopnosť Slovenska a jeho jednotlivých regiónov,“ argumentovala vláda. Nové ministerstvo má podporiť aj kongresovú turistiku ako ďalší významný zdroj príjmov pre štát a mestá.

 Nový rezort má získať kompetencie v oblasti cestovného ruchu od Ministerstva dopravy SR a v oblasti športu od Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktoré sa má zároveň premenovať na Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR. Novelizácia tiež špecifikuje úlohy, ktoré má plniť Úrad vlády SR a podpredseda vlády, ktorý nemá zverené ministerstvo. Vydávanie Zbierky zákonov SR má prejsť z Úradu vlády SR späť do kompetencie ministerstva spravodlivosti.

mimoriadny príspevok pre dôchodcov
Na snímke plénum NR SR. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Z novely tiež vyplýva, že zakladateľská funkcia k národnej lotériovej spoločnosti a správa akcií národnej lotériovej spoločnosti vo vlastníctve SR prechádza z ministerstva financií na Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR.

Viac o téme: ministerstvo , NRSR , poslanci , schválenie , vláda , zákon

Súvisiace články

Aktuálne správy