Vláda sa dohodla na rodičovských dôchodkoch: Oznámila sumu aj termín ich vyplatenia, peniaze však vezme z druhého piliera!

, Redakcia

Rodičovské dôchodky, cez ktoré prispievajú deti na dôchodky svojim rodičom, zostanú zachované. Zmení sa však plánovaný spôsob ich vyplácania a v budúcom roku nebudú vyplácané mesačne, ale jednorazovo. Peniaze na rodičovské dôchodky chce kabinet Roberta Fica získať znížením odvodov do druhého piliera.

Radikálne zmeny v rodičovskom dôchodku mali byť od budúceho roka základným kameňom pri financovaní nového plného trinásteho dôchodku vo výške priemernej penzie za predchádzajúci rok. Tento zámer predstavený ministrom práce Erikom Tomášom však rýchlo narazil na odpor koaličnej SNS, ktorá sa postavila za zachovanie rodičovských dôchodkov.

Koalícia tak stála pred otázkou, ako zabezpečiť financovanie nového plného 13. dôchodku a zároveň zachovať aj rodičovský dôchodok. Nakoniec našla riešenie v podobe zníženia príspevku do druhého piliera.

Premiér Robert Fico v pondelok potvrdil, že plnohodnotný 13. dôchodok v budúcom roku bude vyplatený. Zachovaný zostane aj rodičovský dôchodok, ktorý bude jednorazovo vyplatený v júni za celý rok 2024. „Nikomu nič neberieme, len odvod do druhého piliera bude nie 5,5 ale 4 percentá a získané zdroje, ktoré zostanú v Sociálnej poisťovni, sa použijú na vyplatenie rodičovského dôchodku,“ vyhlásil Fico.

Ako po rokovaní vlády spresnil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš, priemerná výška rodičovského dôchodku sa odhaduje v budúcom roku na 338 eur. Presná výška by mala byť známa už začiatkom roka.

Súhlasíte s tým, aby peniaze na rodičovské dôchodky išli z druhého piliera?

„Presné dáta, na základe ktorých určíme presnú sumu 13. dôchodku aj rodičovských dôchodkov, budeme mať v januári a v januári ich aj definitívne prezradíme,“ informoval Tomáš s tým, že odchýlky od prezentovaných súm budú minimálne.

Viac o téme: dôchodcovia, druhý pilier, Erik Tomáš, Robert Fico, rodičovské dôchodky

Súvisiace články

Aktuálne správy