V USA prudko rastú mzdy zamestnancov, ktorí už nevyužívajú prácu z domova

 V Spojených štátoch sa prudko zvyšujú mzdy zamestnancom, ktorí už nevyužívajú prácu z domova ako za pandémie covidu-19, ale znovu pracujú celý týždeň z kancelárie. Uvádza to organizácia ZipRecruiter, podľa ktorej ročná mzda týchto ľudí do marca v priemere dosiahla 82.037 dolárov, čo je medziročný nárast o viac ako 33 percent.

Aj keď niektoré firmy stále ponúkajú hybridný model práce, teda časť týždňa z domova a časť z kancelárie zamestnávateľa, čoraz viac šéfov požaduje, aby sa zamestnanci vrátili k práci z kancelárie počas celého týždňa. Výrobca lietadiel Boeing, zasielateľská spoločnosť UPS a tiež napríklad investičná banka JPMorgan Chase & Co patrí k tým firmám, ktoré si vynútili návrat zamestnancov do práce a home office už im neumožňujú.

Pre niektoré firmy je však návrat zamestnancov do kancelárií spojený s vysokou cenou. Platí to najmä v Spojených štátoch, kde je posun k pracovnej flexibilite veľmi významný. Do tohto januára platilo, že okolo 29 percent všetkých preplatených pracovných dní bolo odpracovaných z domova. „Zamestnávatelia, ktorí nemôžu konkurovať flexibilitou, budú musieť razantnejšie konkurovať v mzdách,“ hovorí podľa BBC hlavná ekonómka spoločnosti ZipRecruiter Julia Pollaková.

Výsledkom je, že mzdy zamestnancov, ktorí v USA celý týždeň pracujú opäť z kancelárie, sa výrazne zvyšujú. V porovnaní s hybridným modelom, kde ročný zárobok dosiahol v priemere 59.992 dolárov a proti práci iba na diaľku s ročným zárobkom v priemere 75.327 dolárov (1,82 miliardy eur). Zamestnanci sa k vyššiemu príjmu zrejme najľahšie dostanú tak, že budú pracovať len z kancelárie ako pred pandémiou.

štvordňový pracovný týždeň
Foto: unsplash.com/LYCS Architecture

Čiastočne ide o kompenzáciu za stratu flexibility, ktorú pracovníci v posledných rokoch uprednostňovali. V zásade platí, že čím väčší je tlak na to, aby sa zamestnanci vzdali práce na home office, tým viac peňazí musia zamestnávatelia ponúknuť. Záznamy spoločnosti ZipRecruiter ukazujú, že tí pracovníci, ktorí v USA do konca minulého roka prešli z práce iba na diaľku na prácu iba z kancelárie sa dočkali zvýšenia mzdy o 29,2 percenta. To je takmer dvojnásobný nárast v porovnaní s tými, ktorí naopak opustili kanceláriu a začali pracovať iba na diaľku.

„Záver je taký, že ľudia požadujú výraznejšie zvýšenie miezd, keď budú pracovať len z kancelárie,“ uviedla Pollaková. „Zamestnávateľ, ktorý ponúka flexibilitu, môže vyjednať celkový kompenzačný balík s nepeňažnými stimulmi, zatiaľ čo zamestnávateľ, ktorý chce tímy pracovníkov v kancelárii päť dní v týždni, môže ponúknuť iba finančné podmienky – za čas strávený v kancelárii sa pripisuje dolárová hodnota,“ dodáva Pollaková.

Viac o téme: home office , mzdy , nárast , práca z domu , USA , zamestnanci

Súvisiace články

Aktuálne správy