V ktorých sektoroch by sa mohlo pracovať len štyri dni? Erik Tomáš prezradil svoju podmienku!

, TASR/Red

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR je pripravené na diskusiu o skrátení pracovného týždňa na štyri dni, no podmienkou je, aby pri tom nedošlo ku kráteniu miezd. Po štvrtkovom rokovaní vlády to povedal minister práce Erik Tomáš (Hlas-SD).

O možnosti skrátenia pracovného týždňa na štyri dni hovoril v stredu aj premiér Robert Fico (Smer-SD) na ekonomickom fóre v Davose.

„Treba zvážiť dve možnosti, že či skrátiť pracovný týždeň na štyri dni, ale tak, aby pracovný deň alebo pracovný čas trval desať hodín, alebo ubrať jeden deň z pracovného týždňa aj za cenu skrátenia času,“ povedal Erik Tomáš.

Privítali by ste skrátenie pracovného týždňa aj za cenu predĺženia pracovného času v iné dni?

Minister dodal, že krátenie pracovného týždňa si vie predstaviť napríklad v konzultačných firmách, no problematická by podľa neho v súčasnosti bola takáto zmena vo výrobnej sfére.

„My sme pripravení diskutovať o skrátení pracovného týždňa, najmä pri tých povolaniach, kde to možné je, ale určite len v takom prípade, že nedôjde ku kráteniu miezd ako takých“ dodal Tomáš.

Premiér hovorí zatiaľ o experimente

Predseda vlády Robert Fico poukázal v stredu na postupnú zmenu postoja podnikov, ktoré ešte pred pandémiou nového koronavírusu možnosť skrátenia pracovného týždňa odmietali. V dôsledku covidu, ktorý spôsobil, že veľký počet ľudí začal pracovať z domu, sú mnohé firmy v tomto smere podľa Fica omnoho flexibilnejšie. 

„Myslím si, že Slovensko by vo veľmi krátkom čase mohlo patriť ku krajinám, ktoré zavedú 4-dňový pracovný týždeň ako experiment, samozrejme,“ povedal Fico.

Tému skracovania pracovného času otvorila vlani Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR. Jej predsedníčka Monika Uhlerová si myslí, že otázka už nestojí tak, či skracovať pracovný čas, ale vyvstáva otázka, ako k skráteniu pristúpiť a akú formu zvoliť.

Viac o téme: Davos , Erik Tomáš , Konfederácia odborových zväzov KOZ , Robert Fico , štvordňový pracovný týždeň , Svetové ekonomické fórum (WEF) , zamestnanci

Súvisiace články

Aktuálne správy