Úroky u nás opäť porastú, ECB zvýšila sadzby! Naznačuje však, že naposledy

Európska centrálna banka zvýšila základné úrokové sadzby aj desiatykrát za sebou. Zdá sa tak, že ani klesajúca aktivita sektoru služieb a výroby v eurozóne neodradila hlavných predstaviteľov tejto inštitúcie od ďalšieho uťahovania menovej politiky. Všetko však nasvedčuje tomu, že sadzby v eurozóne dosiahli svoj vrchol.

Hlavná refinančná sadzba Európskej centrálnej banky sa tak vďaka štvrtkovému navýšeniu o 25 bázických bodov dostane už na 4,5 percenta. Rovnako o štvrť percentuálneho bodu na 4 percentá stúpne úroková sadzba pre depozitné operácie ako aj sadzba pre jednodňové refinančné operácie, ktorá narastie na 4,75 percenta.

Vývoj úrokových sadzieb tak ide aj podľa predstáv guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra. "Jedna možnosť je dať si v septembri pauzu a ak to bude potrebné, a ja si dnes myslím, že potrebné to bude, doručiť (dúfajme už finálne) zvýšenie o 25 bázických bodov neskôr v októbri alebo decembri. Druhá možnosť, ktorá mi je bližšia a dáva mi viac zmysel, je doručiť tú 25-ku budúci týždeň a nadýchnuť sa. Považujem to za priamočiarejšie a efektívnejšie riešenie," napísal Kažimír počas minulého týždňa.

Tlačová konferencia po rokovaní Rady guvernérov ECB naživo:


Snahu skrotiť rast cien razantnejším prístupom potvrdila aj samotná centrálna banka vo vyhlásení po zverejnení rozhodnutia o aktuálnom zvyšovaní sadzieb. "Inflácia ďalej klesá, no stále sa očakáva, že zostane príliš dlho na príliš vysokej úrovni. Rada guvernérov je odhodlaná zabezpečiť včasný návrat inflácie na cieľovú úroveň 2 % v strednodobom horizonte. V záujme ráznejšieho napredovania inflácie k stanovenému cieľu sa Rada guvernérov dnes rozhodla zvýšiť tri kľúčové úrokové sadzby ECB o 25 bázických bodov," píše sa vo vyhlásení.

Koniec zvyšovania úrokov?

Pozitívnou správou však je, že úrokové sadzby v eurozóne zrejme už našli svoj vrchol. Naznačuje to aj samotná ECB. "Na základe aktuálneho hodnotenia Rada guvernérov usudzuje, že kľúčové úrokové sadzby ECB už dosiahli úroveň, ktorá pri dostatočne dlhom zachovaní podstatným spôsobom prispeje k včasnému návratu inflácie na cieľovú úroveň," informuje centrálna banka s tým, že budúce rozhodnutia zabezpečia nastavenie sadzieb na dostatočne reštriktívnej úrovni dovtedy, kým to bude potrebné.

Ak teda úrokové sadzby v eurozóne, a teda aj na Slovensku, už narazili na strop, novou otázkou bude, dokedy na maxime zostanú. Podľa predstaviteľov ECB o tom rozhodne ekonomický vývoj, ktorý budú pozorne sledovať. "Pri určovaní primeranej úrovne a dĺžky trvania reštrikcie sa Rada guvernérov bude naďalej riadiť aktuálnymi údajmi. Rozhodnutia Rady guvernérov o úrokových sadzbách budú vychádzať predovšetkým z jej hodnotenia inflačného výhľadu na základe aktuálnych hospodárskych a finančných údajov, dynamiky vývoja základnej inflácie a účinnosti transmisie menovej politiky," uvádza sa vo vyhlásení ECB.

Už pred štvrtkovým rokovaním Rady guvernérov pritom prevládal názor, že ďalšie zvyšovanie sadzieb by mohlo európsku ekonomiku výrazne poškodiť. Na reštriktívnu menovú politiku ECB totiž ako prvé doplatilo Nemecko, ktorého ekonomika oficiálne skĺzla do recesie. Pri ďalších rozhodnutiach tak bude musieť byť ECB veľmi opatrná. Najbližšie stretnutie ju čaká 26. októbra.

Viac o téme: Christine Lagardová, Európska centrálna banka ECB, Európska únia EÚ, eurozóna, menová politika, Národná banka Slovenska NBS, úrokové sadzby

Súvisiace články

Aktuálne správy