Údajne ovládajú svet: Toto sú najúspešnejšie investičné banky za minulý rok! Koľko zarobili?

Aj minulý rok v tajomnom investičnom bankovníctve dominovali americké banky. JP Morgan opäť potvrdil pozíciu jednotky a až na druhé miesto odsunul niekdajšieho kráľa Goldman Sachs.

Kráľovské platy, obrovský vplyv a tajomný biznis model. Aj tak sa dá opísať investičné bankovníctvo. To pomáha firmám s fúziami a akvizíciami, vydáva pre nich cenné papiere ako akcie, dlhopisy či deriváty a následne ich vo veľkom obchoduje na burze. Minulý rok bol pod vplyvom rastúcich úrokových sadzieb a spomaľujúcej ekonomiky pre finančné domy náročný.

Menej korporátnych zmien a utlmené obchodovanie na burze spôsobili pokles príjmov aj u najsilnejších hráčov. Do rebríčka sa vôbec nedostala kedysi dominantná Deutsche Bank, či britská HSBC. Nenájdeme v ňom ani skrachovanú Credit Suisse, ktorá úplne stratila dôveru investorov a musela sa nútene zlúčiť s najväčším rivalom UBS. Tu je prehľad desiatich najväčších obchodníkov s cennými papiermi na svete:

10. Mizuho

Aktuálny rebríček TOP 10 príjmov z investičného bankovníctva za rok 2023 uzatvára japonská Mizuho Financial Group. Hlavný biznis generuje na domácej japonskej pôde, kde poskytuje širokú paletu finančných služieb. Darí sa jej aj v profesionálnych službách pre veľké korporácie, čo potvrdzuje aj miesto medzi desiatimi najväčšími obchodníkmi s cennými papiermi na svete.

Foto: Wikimedia Commons/Kozo

Koľko zarobila Mizuho na poplatkoch v divízii investičného bankovníctva v roku 2023: 1,9 miliardy USD

Pokračovať na ďalšej strane

Viac o téme: Bank of America BofA , banky , Barclays , BNP Paribas , Citigroup , Credit Suisse , Deutsche Bank , Goldman Sachs , HSBC , investičné banky , JPMorgan Chase , Mizuho , Morgan Stanley , UBS , úrokové sadzby , Wells Fargo

Súvisiace články

Aktuálne správy