Šok na finančnom trhu: Obľúbená komodita trhá jeden rekord za druhým, čaká nás zrejme zdražovanie!

, Redakcia

Ceny kakaa sa vyšplhali na úrovne, kde sme si ich pred pár mesiacmi nevedeli ani predstaviť. Dokonca rastú tak šialene rýchlo, že investorom za pár dní dokážu prinášať dvojciferné percentuálne zhodnotenie.

Na finančných trhoch sa v posledných dňoch deje niečo nevídané. Grafy, aké sme v poslednom období mohli vidieť zrejme iba pri cenách plynu či kryptomenách, aktuálne vidíme aj pri jednej veľmi dôležitej a obľúbenej komodite. Je ňou kakao, ktorého cena aktuálne prepisuje každú minútu historické rekordy.

Aktuálne utorok dopoludnia nášho času dokonca cena kakaa na americkej komoditnej burze prekonala hranicu 10 000 amerických dolárov za tonu, kým ešte začiatkom marca sa obchodovala na úrovni pod 7000 dolárov za tonu. Len v marci tak cena komodity, ktorá je kľúčová pri výrobe čokolády, stúpla o zhruba 50 percent. Medziročne je už cena kakaa vyššia o neuveriteľných 240 percent.

Za týmto turbulentným vývojom treba podľa webu tradingeconomics.com hľadať najmä slabú úrodu u najväčších svetových producentov, teda v Pobreží Slonoviny a v Ghane, ktorá viedla k nedostatku dodávok. Podstatným faktorom bol pritom fenomén El Niño, ktorý do týchto krajín v decembri priniesol silné dažde, ktoré poškodili úrodu a spôsobili aj šírenie ochorení kakaových plodov. Úrodu ešte viac zdecimovali následné silné horúčavy a ďalšie faktory.

Čaká nás výrazné zdražovanie čokolády a sladkostí?

Výsledkom bolo, že napríklad Ghana revidovala svoju prognózu produkcie kakaa v tomto roku z pôvodných 850 tisíc ton na 650 tisíc ton. Podobne, regulátor z Pobrežia Slonoviny oznámil, že očakávaná úroda kakaa v krajine zrejme klesne o tretinu zo 600 000 ton v minulom roku na tohtoročných 400 tisíc ton. Objavili sa tiež správy, že niektoré spracovateľské závody na Pobreží Slonoviny a v Ghane zastavili alebo obmedzili výrobu, pretože si pre vysokú cenu už nemohli dovoliť kakaové bôby kupovať.

Všetky tieto faktory samozrejme vytvárajú tlak aj na svetových producentov čokolády. Dá sa preto očakávať, že ceny obľúbenej pochutiny aj mnohých Slovákov porastú. Signálov od producentov čokolády, že sa zrejme zvyšovaniu cien kvôli cenám kakaa nevyhnú, totiž každým dňom pribúda. Na konkrétny dopad si však budeme musieť počkať.

Viac o téme: cena , čokoláda , investovanie , kakao , rekord

Súvisiace články

Aktuálne správy