Slovensko si už požičiava najdrahšie v eurozóne: Vláda podľa Kišša musí konať

Investori vystavili vláde Roberta Fica (Smer-SD) drahý účet za nezodpovedné vládnutie. Vyhlásil to poslanec Národnej rady (NR) SR za opozičné Progresívne Slovensko Štefan Kišš po tom, ako sa Slovensko stalo najmenej dôveryhodným dlžníkom v eurozóne.

 „Dnes si požičiavame najdrahšie v eurozóne, po Grécku a Chorvátsku sme už predbehli aj Taliansko. Od nástupu vlády totiž výrazne stúpa riziková prirážka k úverom. Tá signalizuje dôveru investorov a podľa Bloombergu stoja naše desaťročné dlhopisy na sekundárnom trhu najviac v eurozóne,“ upozornil Kišš.

Ladislav Kamenický
Ladislav Kamenický Foto: Topky/Vlado Anjel

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) sa podľa neho musí prestať vyhovárať a začať rýchlo konať. Investori totiž stále nevidia záujem vlády napraviť zlý stav verejných financií, čo bude znamenať menej peňazí na školy, nemocnice či diaľnice.

„Vláda musí upokojiť trhy a okamžite predstaviť jasný konsolidačný plán. Má čas do pondelka (18.3.), kedy si potrebujeme požičať na aukcii 450 miliónov eur. Apelujeme preto na vládu, aby zmenila kurz, kým Slovensko dovedie k bankrotu,“ doplnil opozičný poslanec.

Viac o téme: eurozóna , Ladislav Kamenický , Róbert Fico , Slovensko , Štefan Kišš , vláda

Súvisiace články

Aktuálne správy