Slovenskej ekonomike sa v 2. kvartáli 2023 darilo. Vzrástol HDP aj zamestnanosť

Hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v 2. štvrťroku 2023 medziročne vzrástol o 1,5 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa HDP medziročne zvýšil o 1,3 % a medzikvartálne o 0,4 %. Vysoká inflácia naďalej výraznejšie znižovala hodnotu HDP v stálych cenách v porovnaní s jeho nominálnou hodnotou. Vyplýva to z rýchleho odhadu HDP a zamestnanosti v 2. štvrťroku tohto roku, ktorý zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Počas druhého štvrťroka 2023 sa vytvoril HDP v bežných cenách v objeme 30,3 miliardy eur, čo predstavovalo medziročne nárast o 3,1 miliardy eur. Po prepočte do stálych cien HDP dosiahol 23,4 miliardy eur a medziročný rast v stálych cenách tak dosiahol 345 miliónov eur.

Rast slovenskej ekonomiky už nepodporovala spotreba, ale predovšetkým rast podnikových investícií v obstaraní stavieb a tiež výrazný prebytok v zahraničnom obchode, ku ktorému prispel vývoz automobilov.

Celková zamestnanosť v referenčnom období dosiahla 2,432 milióna osôb a medziročne sa zvýšila o 0,1 %. Po očistení o sezónne vplyvy počet zamestnaných v porovnaní s 2. štvrťrokom 2022 vzrástol o 0,2 % a medzikvartálne (v porovnaní s 1. štvrťrokom 2023) zostal na rovnakej úrovni.

Rast slovenskej ekonomiky v 2. štvrťroku potiahli najmä automobilky

Rast slovenskej ekonomiky v 2. štvrťroku 2023 potiahli najmä automobilky, naopak, brzdila ho spotreba domácností. Uviedol to analytik UniCredit Bank, Ľubomír Koršňák, v komentári k rýchlemu odhadu hrubého domáceho produktu (HDP) a zamestnanosti, ktorý zverejnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

„Štruktúru rastu zverejní ŠÚ SR spolu so spresnenými údajmi až v úvode septembra. Už známe mesačné čísla z ekonomiky naznačujú, že ekonomiku potiahli predovšetkým domáce automobilky. Uvoľnenie úzkych hrdiel umožnilo reštart ich produkcie, ktorý pretrvával aj v druhom štvrťroku. Vyššia produkcia domáceho automobilového sektora pozitívne vplývala aj na bilanciu zahraničného obchodu. Na druhej strane, v spotrebne domácnosti sa čoraz viac prejavovali negatívne dosahy rekordne vysokej inflácie. Tá rast opäť nepodporovala, naopak, brzdila ho,“ spresnil Koršnák.

Kia, automobilka, priemysel
Na snímke zamestnanec pracuje vo výrobnej hale automobilky Kia Slovakia v obci Teplička nad Váhom. Foto: TASR/Daniel Stehlík

Externé prostredie, ktoré podporovalo ekonomický rast Slovenska v prvej polovici roka, by podľa neho mohlo jemne zoslabnúť a spomaliť tak aj rast slovenských exportov. Na druhej strane, nádejou slovenskej aj európskej ekonomiky by mohla byť znovu sa zobúdzajúca spotreba domácnosti.

„Slovenskú ekonomiku by v druhej polovici roka mali stále výdatne podporiť aj verejné investície. Vyššie verejné investície by mohli viac ako plne kompenzovať aj slabnúce súkromné investície, ktoré by mali sledovať ekonomický cyklus a rastúce úrokové sadzby,“ poznamenal.

„V budúcom roku zatiaľ očakávame zrýchlenie ekonomického rastu smerom k 2 %. Výrazný vplyv na rast v budúcom roku však môžu mať výsledky parlamentných volieb, ktoré určia mieru i spôsob nevyhnutnej konsolidácie verejných financií,“ dodal analytik UniCredit Bank.

Recesia je nepravdepodobná

Po dvoch štvrťrokoch ekonomického rastu sa podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mariána Kočiša možnosť (technickej) recesie v tomto roku javí ako veľmi nepravdepodobná, a to aj vzhľadom na očakávaný fiškálny stimul vo výške 5 miliárd eur z fondov EÚ (približne 5 % HDP). „Určujúcim faktorom naďalej bude schopnosť našej krajiny tieto zdroje efektívne a rýchlo absorbovať. Pre rok 2023 predpokladáme, že medziročný rast HDP bude celkovo na úrovni 1,5 %, čo v porovnaní s minulým rokom predstavuje mierny pokles,“ doplnil Kočiš.

„Pre 2. polrok 2023 predpokladáme zrýchlenie hospodárstva poháňané dočerpávaním eurofondov z obdobia rokov 2014 až 2020. Za júl vidíme v číslach plnenia štátneho rozpočtu už citeľný nárast ich čerpania, čo sa podobá priebehu silného roka 2015. Napriek slabej spotrebe tak očakávame, že eurofondy, investície a stavebníctvo by celoročný priemer rastu slovenského HDP mohli do konca roka vytiahnuť niekde k úrovni 1,8 %,“ uzavrel Michal Lehuta, makroekonóm VÚB.

ŠÚ SR v utorok v rýchlom odhade HDP a zamestnanosti informoval, že HDP v stálych cenách v 2. štvrťroku 2023 medziročne vzrástol o 1,5 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa HDP medziročne zvýšil o 1,3 % a medzikvartálne o 0,4 %.

Viac o téme: automobily , hrubý domáci produkt HDP , inflácia , Slovensko , spotreba , zahraničný obchod , zamestnanosť

Súvisiace články

Aktuálne správy