Skončila éra lacnej pracovnej sily? Slovenskí zamestnanci sú stále drahší, firmám sa oplatí ísť k susedom!

, Redakcia

Éra lacnej pracovnej sily na Slovensku je zdá sa už za nami. Náklady firiem na zamestnávanie ľudí totiž na Slovensku postupne rastú a patria už medzi tie vyššie v regióne. Hodinové náklady práce, ktoré sleduje Eurostat, sú na Slovensku len o málo nižšie ako v susednom Česku a výrazne vyššie ako napríklad v Maďarsku, Poľsku či Rumunsku.

Celkové hodinové náklady práce, ktoré vyjadrujú výdavky zamestnávateľov na zamestnávanie ľudí, stúpli na Slovensku v minulom roku o viac ako 10 percent na 17,2 eura. V regióne tak už z hľadiska nákladov na zamestnávanie pracovníkov patríme k drahším krajinám. Len o málo zaostávame za Českom, kde tieto náklady dosahujú podľa aktuálnych údajov Eurostatu 18 eur.

Výrazne drahšie je Slovensko v porovnaní s ostatnými krajinami v regióne. V Maďarsku totiž hodinové náklady práce dosahujú 12,8 eura, v Poľsku 14,5 eura, v Chorvátsku14,4 eura a v Rumunsku 11 eur či v Bulharsku 9,3 eura. Porovnateľná úroveň výdavkov zamestnávateľov na pracovníkov ako na Slovensku je napríklad v Portugalsku, a to vo výške 17 eur.

Aj keď sa náklady firiem na zamestnávanie ľudí na Slovensku zvyšujú, v porovnaní so západnou Európou ešte výrazne zaostávame. Vlani sa totiž priemerné hodinové náklady práce v Európskej únii dostali na úroveň 31,8 eura a v eurozóne 35,6 eura. Medziročne pritom stúpli o 5,3, respektíve o 4,8 percenta.

Výrazné rozdiely je podľa údajov Eurostatu vidieť aj medzi jednotlivými krajinami. Najnižšie hodinové náklady práce sú v spomínanom Bulharsku, a to 9,3 eura, Rumunsku 11 eur a v Maďarsku 12,8 eura.

Budú sa podľa vás náklady na zamestnancov firmám na Slovensku ďalej zvyšovať?

Úplne iné náklady na ľudí však majú firmy v západnej Európe. Najviac na zamestnancov musia vynakladať spoločnosti v Luxembursku, a to až 53,9 eura na hodinu. Nasleduje Dánsko so sumou 48,1 eura a Belgicko, kde hodinové náklady predstavujú 47,1 eura.

Náklady práce alebo celkové náklady práce predstavujú celkové výdavky, ktoré znášajú zamestnávatelia na zamestnávanie zamestnancov. Celková cena práce pritom pozostáva z miezd, platov v hotovosti a v naturáliách či príspevkov zamestnávateľov na sociálne zabezpečenie. Rovnako sa do tohto ukazovateľa započítavajú náklady na odbornú prípravu a iné výdavky, ako sú náborové náklady, výdavky na pracovné oblečenie a dane zo zamestnania považované za mzdové náklady. Odrátavajú sa všetky prijaté dotácie.

Viac o téme: ekonomika , Európska únia EÚ , Eurostat , firmy , hodinové náklady práce , zamestnávanie , zamestnávatelia

Súvisiace články

Aktuálne správy