Recesia je na obzore: Z veľkých svetových ekonomík sa jej má vyhnúť iba jedna

Recesia má podľa druhej najväčšej investičnej spoločnosti na svete Vanguard prísť už v druhej polovici tohto roka. Z veľkých ekonomík sa jej má vyhnúť iba Čína. 

Investičná firma Vanguard zverejnila svoj odhad vývoja trhov na najbližšie obdobie. Vo firme ohľadom vývoja cien akcií príliš veľký optimizmus nepanuje. „Nedávne udalosti v bankovom sektore v USA a Európe nezmenili náš makroekonomický pohľad a recesia koncom roka zostáva naším základným scenárom,“ hovoria zástupcovia firmy. 

Narážajú pritom na nedávnu bankovú paniku, ktorá viedla ku kolapsu Silicon Valley Bank v USA a k pádu historickej švajčiarskej banky Credit Suisse a jej zlúčeniu s úhlavným rivalom UBS. Americká centrálna banka Fed síce uistila verejnosť, že bankový systém v USA je aj napriek nedávnym turbulenciám v dobrom stave, problémy si ale aj tak vyžiadali svoju daň. Úverové podmienky sa sprísnili a ekonomická aktivita sa spomalila. 

Vanguard je po Blackrocku druhou najväčšou firmou podľa meradla objemu aktív pod správou. Firma sa zameriava najmä na investovanie na dôchodok a jej zakladateľom je legendárny investor Jack Bogle, ktorý spopularizoval pasívne investovanie. Pri ňom sa investori nesnažia nájsť konkrétne najvýnosnejšie cenné papiere, ale jednoducho nakúpia celý trh.

Drahšie úvery a pomalšia ekonomika

Analytici Vangurdu ďalej upozorňujú, že víťazstvo nad prudkým rastom cien nie je ani napriek posledným dobrým dátam také isté, ako by sa mohlo zdať. „Federálny rezervný systém má stále čo robiť, aby znížil infláciu. Úloha, ktorá bola vždy výzvou, si pravdepodobne vyžiada vyššiu nezamestnanosť a prísnejšie úverové a finančné podmienky,“ hovoria. S rastúcimi sadzbami bude ekonomika aj naďalej spomaľovať.

Očakávanie poklesu ekonomiky oznamujú aj ďalšie signály. Americký trh práce, donedávna hlavný ťahúň globálnej ekonomiky, hlási ochladenie. Napriek tomu sa podľa najnovších dát do práce vrátilo najviac ľudí za posledné roky. To spomalilo rast platov a inflácia tak nebola taká vysoká, ako sa pôvodne analytici obávali.

Poklesu hospodárstva sa podľa odhadov Vanguardu podarí z veľkých ekonomík vyhnúť iba Číne. Foto: SITA/AP

V mierne odlišnej situácii sa nachádzajú ekonomiky a trhy v Európe. V prostriedku zúriacej bankovej paniky minulý mesiac Európska centrálna banka opäť uťahovala finančné podmienky a zvýšila úrokové sadzby na tri percentá. Jej šéfka Christine Lagardeová ale trhy upokojovala tým, že ECB je pripravená kedykoľvek zasiahnuť a zabezpečiť finančnú stabilitu v eurozóne. 

Vanguard po bankovej kríze a pokračujúcom uťahovaní finančných podmienok centrálnymi bankami mení aj svoje predpoklady o hospodárskom vývoji v eurozóne. Priemerná inflácia za tento rok podľa správcu aktív dosiahne 4,5 percenta, teda o pol percenta viac, ako predpokladali pred niekoľkými mesiacmi. S prehrievajúcou sa ekonomikou zvýšili analytici aj odhad, kam sa dostanú úrokové sadzby predtým, než ECB prestane dvíhať úroky. Z pôvodných 3,5 percenta dnes predpovedajú rozmedzie medzi 3,75 a 4 percentami. Prekvapiť môže slabý hospodársky rast. Ten by spôsobil, že úroky neporastú až tak vysoko.

Čína rastie a slabé vyhliadky pre akcie

S USA aj Európou v recesii tak z veľkých svetových ekonomík bude koncom roka rásť iba Čína. Vtedy Vanguard očakáva globálnu recesiu, teda pokles svetového hrubého domáceho produktu. Svetová ekonomika by sa z rastu do poklesu mala prehupnúť v druhej polovici tohto roka. Dole ju stiahnu najmä spomínané USA a eurozóna.

Pre akcie teda najbližšie obdobie neveští nič pozitívne. Z dlhodobého hľadiska je odhad mierne ružovejší. Počas najbližších desiatich rokov firma očakáva, že americké akcie zarobia ročne v priemere 4,5 až 6,5 percenta a dlhopisy 4 až 5 percent. To je stále výrazne menej ako priemer 6 až 8 percent počas posledných niekoľkých dekád. V desiatych rokoch tohto storočia pritom akcie v priemere ročne zarobili až 13,5 percenta.

Vanguard zostáva po vzore svojho zakladateľa naďalej verný svojmu pasívnemu prístupu k investovaniu a jeho analytici prízvukujú, že trhy nie je možné vopred predvídať. „Nevieme, kedy začne recesia, ani ako dlho bude trvať, alebo kedy presne začnú akciové trhy rásť. Ale ceny akcií začali padať pred začiatkom recesie, dosiahli dno počas recesie a typicky začali rásť pred koncom recesie,“ uzatvárajú analytici Vanguardu.

Viac o téme: hrubý domáci produkt HDP , makroekonomika , prognóza , recesia , Vanguard

Súvisiace články

Aktuálne správy