Pocítime úľavu pre naše peňaženky? Máme najnižšiu infláciu za viac ako dva roky!

, TASR/red

Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb vzrástli vo februári oproti januáru o 0,5 percenta. Medziročná inflácia dosiahla 3,4 percenta, čo je hlboko pod maximom z prelomu rokov 2022 – 2023, keď sa inflácia držala štyri mesiace nad úrovňou 15 percent.

Na februárový rast cien malo podľa Štatistického úradu SR najväčší vplyv zdražovanie v troch odboroch spotrebného koša – doprava, alkohol a tabak, ako aj nábytok a bytové zariadenia. V doprave to boli najmä ceny pohonných látok, ktoré medzimesačne vzrástli o 4,5 percenta a zvýšenie cien v autobusovej doprave.

V odbore alkoholické nápoje a tabak prudko zdraželi tabakové výrobky, pod vplyvom zvýšenia spotrebnej dane vzrástli ich ceny o 6,4 percenta. Zo skupiny tovarov v odbore nábytok, bytové zariadenia ovplyvnili rast februárovej inflácie hlavne zvýšené ceny tovarov a služieb na údržbu domácnosti.

Naopak, najvýraznejší tlmiaci efekt na medzimesačný rast cien mali nižšie ceny odevov a obuvi (o 0,6 percenta), výrobkov pre osobnú starostlivosť (o 0,5 percenta) a poistenia v súvislosti s dopravou.

Inflácia v medziročnom porovnaní spomalila na dva a polročné minimum a dosiahla hodnotu 3,4 percenta. Medziročne vyššie ceny boli vo všetkých odboroch (výdavkových skupinách domácností), dvojciferný rast pretrvával vo vzdelávaní a aktuálne pod vplyvom zvýšenia spotrebnej dane vzrástla miera inflácie na dvojcifernú hodnotu aj pri alkohole a tabaku.

Najväčší vplyv na celkovú infláciu v rámci medziročného porovnania mali naďalej ceny potravín s nealko nápojmi. Tempo ich zdražovania prudko spomalilo a prvýkrát od novembra 2021 bolo miernejšie než celkový rast spotrebiteľských cien. Vo februári dosiahla inflácia pri potravinách medziročnú hodnotu 3,3 percenta.

Spolu za dva mesiace roku 2024 sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 3,7 percenta.

Inflácia sa vo februári ďalej spomaľovala, hoci v porovnaní s úvodom roka sa tempo jej zmierňovania predsa len znížilo. K zvoľňovaniu prispievali najmä potraviny, ktorým ešte stále pomáha vysoká porovnávacia základňa z úvodu minulého roka. Uviedol to Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank, v komentári k údajom o februárovej inflácii.

„Zvoľňovanie dynamiky medziročného rastu bude pokračovať ešte aj v nasledujúcich mesiacoch. Predpokladáme však, že počas jari postupne prestane na medziročnú infláciu pôsobiť priaznivý bázický efekt a jej spomaľovanie sa postupne zastaví,“ citovala agentúra TASR Koršňáka.

Ceny budú tlačiť nahor viaceré faktory

Ďalšie zvoľňovanie inflácie budú podľa neho brzdiť rastúce mzdy, ktoré sa budú premietať najmä do cien služieb, i zotavujúca sa spotreba či vyššie spotrebné dane a niektoré poplatky. Dodatočný impulz cenám (najmä tovarov) by mohli doručiť i znovu zrodené úzke hrdlá a vyššia cena kontajnerovej dopravy – komplikácie v doprave tovarov z Ázie do Európy cez Červené more v dôsledku aktivít extrémistických hnutí na Blízkom východe.

„V priemere by mala inflácia podľa našich prepočtov tento rok dosiahnuť 2,8 percenta. Riziká vidíme momentálne vychýlené skôr smerom k pomalšiemu rastu cien, v závere roka môže trhom s potravinami zamávať aj vstup nového významného hráča v segmente diskontného predaja, ktorý by mohol vytvoriť aj tlak na ďalšie zníženie cien potravín,“ dodal Ľubomír Koršňák.

„Očakávame, že inflácia v tomto roku dosiahne priemernú úroveň 3 percentá, pod čo sa podpíše najmä zastropovanie cien energií pre domácnosti a snaha domácností vytvárať úspory, čo bude znižovať inflačný tlak na rast cien zo strany spotreby,“ doplnil podľa TASR Marián Kočiš, analytik Slovenskej sporiteľne.

Viac o téme: inflácia , Ľubomír Koršňák , Marián Kočiš , potraviny , rast cien , Slovenská sporiteľňa , Štatistický úrad SR ŠÚ , UniCredit Bank

Súvisiace články

Aktuálne správy