Nová vláda sa triafa do čierneho: Čoho sa Slováci do budúceho roka obávali najviac? (prieskum)

, Redakcia

Aj v tomto roku prinútila inflácia, vysoké úrokové sadzby a ceny energií Slovákov opäť nazrieť o niečo hlbšie do svojich peňaženiek. Práve ceny energií boli pritom najväčšou obavou Slovákov aj do budúceho roka. Ich strach z prudkého rastu účtov však v stredu upokojila nová vláda, ktorá ohlásila masívnu, vyše miliardovú, pomoc s cenami energií pre domácnosti a firmy.

Ako vyplýva z najnovšieho prieskumu spoločnosti ResSolution pre web oPeniazoch.sk, ktorý bol vykonaný v internetovom priestore v novembri na vzorke 514 respondentov, Slováci sa obávajú najmä rizík, ktoré ich ohrozovali v posledných rokoch. Najväčší podiel respondentov, až 31 percent, sa v budúcom roku najviac obáva zvyšovania cien energií.

Zdá sa však, že najväčšia obava Slovákov je minimálne na čas zažehnaná. Vláda totiž aj na budúci rok ohlásila masívnu pomoc s cenami energií pre všetky domácnosti bez ohľadu na výšku príjmov či majetku. V rozpočte na tento účel alokovala až 1,25 miliardy eur.

S viac ako 26 percentami nasleduje pokračujúca inflácia a výrazne menej vzbudzuje strach konsolidácia verejných financií, ktorej sa najviac obáva 10,4 percenta dopytovaných osôb. Pod 10-percentnou hranicou podielu odpovedí sa ocitli možnosti ako výrazné zhoršenie stavu verejných financií, vysoké úrokové sadzby, no a najmenej sa respondenti obávajú hrozby hospodárskej recesie.

Strach starších a nízkopríjmových

Podľa výsledkov prieskumu sa zvyšovania cien energií najviac obáva skupina respondentov vo veku 55 rokov a viac, ktorí označili túto odpoveď v 43 percentách. Väčšie znepokojenie u starších respondentov môže vyplývať z toho, že práve účty za energie tvoria jeden z najväčších životných nákladov a to najmä u starobných dôchodcov. Rastúcich cien energií sa rovnako tak obáva vysoký podiel podpriemerne zarábajúcich respondentov (čistý osobný príjem 501 až 830 eur), ktorí sa tejto hrozby obávajú v 41,6 percentách. Ceny energií robia vrásky na čelách aj nezamestnaným (37,1 percenta).

Ako druhú najväčšiu budúcoročnú hrozbu považujú respondenti pokračujúcu infláciu, ktorú označila viac ako štvrtina všetkých dopytovaných ľudí. Vysokej inflácie sa obávajú najmä mladí do 34 rokov, keďže práve táto hrozba najviac znepokojuje 32,4 percenta respondentov tejto skupiny. Naopak vysokej inflácie sa obáva iba menej ako pätina ľudí starších ako 55 rokov.

Aj napriek tomu, že konsolidácia verejných financií je aktuálne jedna z najhorúcejších tém, zdá sa, že Slovákov prípadné zvyšovanie daní či škrtanie sociálnych dávok príliš netrápi. Za najväčšiu obavu ho totiž označilo iba 10,4 percenta respondentov. Najmenej sa konsolidačných opatrení obávajú respondenti v najproduktívnejšom veku 35 až 54 rokov (8,4 percent), ako aj obyvatelia stredného Slovenska (7,3 percent). Naopak "východniari" vnímajú túto tému o čosi viac (12,5 percenta).

Ste spokojní s prvými krokmi novej vlády v ekonomickej oblasti? (hypotéky, konsolidácia, ceny energií)

Je však potrebné dodať, že prieskum sa uskutočnil v druhej polovici novembra, teda len pár dní predtým, ako vláda ohlásila konkrétne opatrenia, zahŕňajúce aj zvyšovanie daní, napríklad z tabaku či alkoholu, či zvyšovanie zdravotných odvodov pre firmy a podnikateľov a znižovanie príspevku do druhého dôchodkového piliera.

Stav verejných financií nás až tak netrápi

Opýtaní sa ešte menej, ako samotných konsolidačných opatrení, obávajú výraznejšieho zhoršenia stavu verejných financií (9,7 percenta), ktoré by mohlo spôsobiť problémové financovanie verejného dlhu. Tejto možnosti sa prekvapivo spomedzi jednotlivých vzdelanostných skupín najmenej obávajú vysokoškolsky vzdelaní respondenti, ktorí označili túto možnosť asi iba v 7 percentách prípadov.

Iba 9-percentný podiel odpovedí si získala možnosť vysokých úrokových sadzieb, čo značí, že finančná stabilita respondentov, ktorí majú hypotekárny úver, je pomerne vysoká a podiel nesplácaných úverov na bývanie by výrazne nemal rásť ani v budúcom roku. Faktom však je, že aj v oblasti hypotekárnych úverov prijala vláda opatrenia zamerané na kompenzáciu zvyšovania úrokov pri refixácii či nových úveroch pre mladých.

Hrozby hospodárskej recesie sa obáva taktiež iba minoritný, 7,6-percentný podiel respondentov.

Viac o téme: ceny energií , hospodárska recesia , inflácia , konsolidácia verejných financií , prieskum , ResSOLUTION Group , úrokové sadzby , verejné financie

Súvisiace články

Aktuálne správy