Mladí sa obávajú, že nedosiahnu na hypotéky! Aké majú možnosti získať svoje vysnívané bývanie?

, Redakcia

Viac ako polovica mladých Slovákov chce vlastniť nehnuteľnosť, ale obávajú sa, že nedokážu splniť podmienky na získanie hypotéky. Ukázal to prieskum UniCredit Bank. Pri nadobudnutí vlastnej nehnuteľnosti sa bez rodičovskej pomoci často nezaobídu, pomôcť však môže aj banka.

Až 58 percent Slovákov vo veku do 26 rokov má ako najväčší finančný sen bývanie vo vlastnej nehnuteľnosti. Zároveň však viac ako polovica z nich (53 percent) stále žije s rodičmi v jednej domácnosti. S partnerom vo vlastnom byte žije iba zhruba 16 percent opýtaných. Ostatní bývajú so spolubývajúcimi, na internáte či v prenájme, ukázal prieskum UniCredit Bank.

Cestu k vysnívanému vlastnému bývaniu mladým komplikuje jednoduchá skutočnosť. Vo väčšine totiž ešte študujú, alebo pracujú v prvom zamestnaní, čo výrazne ovplyvňuje ich príjem. Jeho priemerná výška totiž vo vekovej skupine od 18 do 26 rokov dosahuje len 700 eur. Trvalý pracovný úväzok má iba tretina mladých, necelá desatina sú pritom živnostníci. Zvyšok má príjem z brigád, čiastočných úväzkov či dostávajú vreckové od rodiny.

Dôležitý príjem

Z prieskumu UniCredit Bank tak vyplýva, že o hypotéku môže požiadať len niečo vyše tretina mladých vo veku od 18 do 26 rokov. Teda práve tí, ktorí majú trvalý pracovný pomer alebo aktívnu živnosť. "Aj tí sa však v tejto etape života, po prechode zo škôl do prvého zamestnania, pri zaobstaraní vlastnej nehnuteľnosti bez pomoci rodičov zväčša nezaobídu," uviedla na margo výsledkov prieskumu hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Hypotéka sa pre mladých stáva podľa nej dostupnejšou po získaní prvých pracovných skúseností, keď sa mesačný príjem zvyšuje. "Z bankových dát vieme povedať, že žiadosť o prvú hypotéku  si podávajú mladí trošku neskôr, zväčša okolo 28 až 31 rokov, keď sa zastabilizujú v prvom zamestnaní a príjem im  to dovoľuje. Až 68 percent takýchto žiadateľov tvoria páry," dodala Ďuďáková s tým, že v prípade mladého páru dvoch spoludlžníkov je situácia pre získanie hypotéky jednoduchšia.

Najprv čosi nasporiť

Rozumným rozhodnutím mladých pri ceste za vlastným bývaním môže byť aj pravidelné sporenie, hoci aj po malých čiastkach. O niekoľko rokov môže totiž tvoriť táto nasporená suma dobrý základ na úhradu časti z kúpnej ceny bývania. "Podľa nášho prieskumu 45 % mladých Slovákov už sporiaci účet používa a ďalších 48 % o jeho zriadení uvažuje," uvádza hovorkyňa UniCredit Bank.

Mladí pritom stále môžu využívať pri zabezpečovaní vlastného bývania aj určité výhody. Do 35 rokov veku je možné uplatniť si daňový bonus zo zaplatených úrokov z úveru na bývanie do výšky 400 eur. O hypotéku môže požiadať dospelý človek, ktorý má stály príjem, teda trvalé zamestnanie alebo dobre fungujúcu živnosť. Banka môže v opodstatnených prípadoch mladým ľuďom pomôcť poskytnutím hypotéky až do 90 % z ceny nehnuteľnosti bez navýšenia úrokovej sadzby.

Pomoc od rodičov

Pomocnú ruku mladým pri nadobudnutí nehnuteľnosti však veľmi často podávajú aj rodičia. Predchádzajúci prieskum UniCredit Bank dokonca ukázal, že až 47 percentám mladých ľudí pomohli rodičia či už vo forme vlastných zdrojov, alebo aj sporením na splátky. Rodina často pomáha aj so založením nehnuteľnosti.

Výhodnejšie podmienky môžu získať mladí aj hypotékou na nízkoenergetické nehnuteľnosti, ktoré žiadateľom ponúkajú výhodnejšie podmienky. Platí to aj v prípade úveru na rekonštrukciu staršej nehnuteľnosti. "S nízkoenergetickou hypotékou je spojených mnoho výhod - najmä v tom, že vám nebudú účtované poplatky spojené s poskytnutím a čerpaním úveru," uvádza Ďuďáková. Banka zároveň preplatí aj poplatok za ocenenie nehnuteľnosti.

Akú hypotéku si môže dovoliť mladý človek?

Samostatná osoba, príjem 700 EUR
Na akú výšku hypotéky má v súčasnosti nárok?
So svojím súčasným príjmom si pri úrokovej sadzbe 4,19 % môže dovoliť hypotéku vo výške 43 000 EUR. Na kúpu vlastnej nehnuteľnosti v meste to nestačí. Ak chce mladý človek s takýmto príjmom vlastniť vlastné bývanie, nezaobíde sa bez pomoci rodičov. Prípadne bude musieť počkať niekoľko rokov, kým získa viac pracovných skúseností a jeho plat sa zvýši.
Koľko by stála priemerná hypotéka pre jednu osobu?
Ak by si žiadateľ chcel zobrať hypotéku v priemernej výške 120 000 eur, musel by zvýšiť svoj čistý mesačný príjem na 1 470 eur. Pri hypotéke na 120 000 eur sa podľa indexu zverejneného Národnou bankou Slovenska na prvý štvrťrok 2023 pohybujú ceny za meter štvorcový v mimo bratislavských regiónoch okolo 1 855 eur.

Mladý pár, celkový príjem 1 400 EUR
Na akú výšku hypotéky má v súčasnosti nárok?
Pri súčasnom príjme a úrokovej sadzbe 4,19 % si manželia môžu dovoliť hypotéku vo výške 94 000 EUR. Ak by si chceli vziať hypotéku v tejto výške, mesačná splátka by bola 459,13 EUR. Podľa indexu na prvý štvrťrok 2023, ktorý zverejnila Národná banka Slovenska, sa ceny za meter štvorcový v mimo bratislavských regiónoch pohybujú okolo 1 855 eur.
Koľko by priemerná hypotéka stála pár?
Ak by si dvojica chcela zobrať hypotéku v priemernej výške 120 000 EUR, musela by zvýšiť svoj čistý mesačný príjem na 1 660 EUR. Pri hypotéke vo výške 120 000 EUR by mesačná splátka predstavovala 586,12 EUR.

Viac o téme: brigáda , brigády , bývanie , ceny nehnuteľností , hypotéka , hypotekárne úvery , hypotéky , mesačný príjem , príjmy , sporenie , UniCredit Bank , Zuzana Ďuďáková

Súvisiace články

Aktuálne správy