Maďarsko získalo takmer 780 miliónov eur z fondov únie na obnovu

Maďarsko získalo na konci decembra od Európskej únie formou pôžičiek 779,5 milióna eur . Ide o financie určené na obnovu z podporných fondov ÚNIE. Informovala o tom dnes vo svojom vyhlásení Európska komisia. Litve komisia vyplatila 109,8 milióna eur a Poľsku päť miliárd korún v pôžičkách a grantoch.

Peniaze boli vyplatené v rámci plánu REPowerEU. Ten je súčasťou unijného Nástroja na oživenie a odolnosť, ktorého pôvodným zmyslom bolo prispieť k zmierneniu dopadov pandémie covidu-19 a znovunaštartovaniu ekonomiky s využitím európskych peňazí. REPowerEU pribudol po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 a má krajinám Európskej únie okrem iného pomôcť vymaniť sa zo závislosti od ruských fosílnych palív.

„Tieto platby pomôžu naštartovať vykonávanie zásadných investičných a reformných opatrení uvedených v každej kapitole projektu REPowerEU. Tým sa urýchli plnenie cieľov REPowerEU v oblasti úspor energie, výroby čistej energie a diverzifikácie dodávok energie s cieľom urobiť Európu nezávislou na ruských fosílnych palivách vo svetle ruskej invázie na Ukrajinu, „uviedla komisia vo vyhlásení.

Potvrdil to aj Varga

Získanie peňazí z EÚ potvrdil na Facebooku aj maďarský minister financií Mihály Varga. „Zmenený maďarský plán obnovy bol prijatý ministrami financií EÚ 8. decembra, takže prekážka pre vyplatenie peňazí našej krajine bola odstránená,“ uviedol Varga s tým, že v prepočte na maďarskú menu získal Budapešť takmer 300 miliárd forintov.

Akékoľvek peniaze, ktoré získa Budapešť z Európskej únie sú ostro sledované. V polovici Brusel uvoľnil Maďarsku desať miliárd eur z fondov Európskej únie, ktoré zmrazil pre pochybnosti o stave demokracie a právneho štátu. Zablokovaných je však stále ešte ďalších 21 miliárd eur.

Budapešť pritom chce, aby Európska únia odblokovala aj tieto peniaze a potom pristúpi na dohodu o revízii rozpočtu únie, ktorá zahŕňa aj 50 miliárd eur (1,5 miliardy korún) na dlhodobú pomoc Ukrajine. Novinárom to aspoň nedávno povedal poradca maďarského premiéra Balázs Orbán (so svojím šéfom nie je v žiadnom príbuzenskom vzťahu). Dohodu o revízii viacročného finančného rámca na roky 2021 až 2027 Maďarsko zablokovalo na decembrovom summite EÚ v Bruseli.

Viac o téme: Európska komisia EK , Európska únia EÚ , fond , Maďarsko , obnova , platby

Súvisiace články

Aktuálne správy