Euro spevňuje vďaka štatistikám o aktivite podnikov a mzdám v eurozóne

Jednotná európska mena dnes spevňovala vďaka priaznivým štatistikám o aktivite podnikov a mzdách v eurozóne. Neskôr však časť ziskov vymazala v reakcii na rast dolára, ktorému pomohla neskôr zverejnená podobne priaznivá štatistika o aktivite podnikov v Spojených štátoch. Euro k doláru pridáva krátko pred 17.00 h SELČ 0,1 percenta na 1,0830 USD.

Podnikateľská aktivita v eurozóne tento mesiac vykazuje najrýchlejšie tempo rastu za takmer rok, zistila spoločnosť S & P Global. Podporilo ju oživenie dopytu po službách, zatiaľ čo spracovateľský sektor vykazuje známky blížiaceho sa oživenia.Súhrnný index nákupných manažérov (PMI), ktorý sleduje aktivitu v priemysle aj v službách a ktorý je považovaný za spoľahlivý indikátor celkovej ekonomickej situácie, sa tretí mesiac v rade dostal nad hranicu 50, ktorá oddeľuje rast od poklesu. Oživenie vykázala aj priemyselná výroba, ktorá sa potýka s problémami.

Ďalšou podporou pre euro boli stredajšie údaje Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré ukázali, že v prvom štvrťroku 2024 mierne zrýchlil rast vyjednaných miezd v eurozóne. To by podľa agentúry Reuters mohlo prinútiť tvorcov menovej politiky v eurozóne k opatrnosti ohľadom znižovania úrokových sadzieb.Dolár však straty k euru utlmil po tom, čo podnikateľská aktivita v USA v máji zrýchlila na najvyššiu úroveň za posledné dva roky. Ďalšou vzpruhou pre dolár boli aj dnes zverejnené údaje o tom, že počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, minulý týždeň klesol.

Viac o téme: aktivita , dolár , euro , eurozóna , mzdy , podniky , štatistiky , USA

Súvisiace články

Aktuálne správy