Dočkáme sa rozdielnej energopomoci na Orave a v Bratislave? Ministerka hospodárstva avizuje zásadné zmeny!

, TASR/red

Pomoc štátu s vysokými cenami energií pre obyvateľov musí byť od budúceho roka adresná a spravodlivá. Uviedla to pred utorkovým rokovaním vlády ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD).

Ministerka svojím vyjadrením reagovala na šéfa rezortu financií Ladislava Kamenického (Smer-SD), podľa ktorého ministerstvo financií pripravuje na rok 2025 konsolidačný balík vo výške 1,5 miliardy eur a ráta aj s úsporami v dotáciách na energie.

„Snažíme sa spraviť koncept toho, aby sme vedeli v prípade nie budúceho roka, ale akejkoľvek krízy dať pomoc adresnejšiu, nie takú plošnú, ako sme ju dávali teraz,“ uviedla Denisa Saková.

O nových pravidlách podľa nej rokujú pracovníci ministerstva práce, financií a hospodárstva. Jednou zo základných podmienok je zamedzenie plytvaniu financií štátneho rozpočtu.

Ministerka zdôraznila, že koncept energetickej pomoci pre domácnosti by mal zohľadniť sociálne aj geografické rozdiely jednotlivých regiónov.

Mala by sa podľa vás pomoc štátu s energiami líšiť podľa jednotlivých regiónov Slovenska?

„Na Orave majú trojgeneračné domy a bývajú tam tri rodiny a jednoducho musia kúriť od septembra pomaly do júna,“ priblížila ministerka. Situáciu porovnala s Bratislavou, kde je vykurovacia sezóna výrazne kratšia. Podpora by sa podľa nej nemala týkať napríklad ani obyvateľov, ktorí vykurujú bazény.

Ako by malo vyzerať pokračovanie v konsolidácii verejných financií, načrtol minister financií Ladislav Kamenický v rozhovore pre Bloomberg. Vláda už podľa jeho slov pracuje na ďalšom miliardovom konsolidačnom balíčku na budúci rok. Minister financií uviedol, že nový vládny kabinet chce znižovať schodok o 1 percento hrubého domáceho produktu ročne.

Pomoc s cenami energií by sa mala obmedziť

Hoci v súčasnosti nie sú známe žiadne konkrétne opatrenia, na ktoré sa vláda v budúcom roku chystá, minister financií naznačil, že tie kľúčové by sa mohli týkať cien energií, ale aj sektoru zdravotníctva.

Ako totiž povedal v rozhovore pre Bloomberg, rozpočtu by v budúcom roku malo pomôcť aj obmedzenie pomoci s cenami energií, ale aj zlepšovanie efektívnosti systému zdravotníctva. Viac si môžete prečítať v našom predchádzajúcom článku.

Detaily balíčka sa dozvieme neskôr

Po utorkovom rokovaní vlády minister financií vyhlásil, že úspora na energopomoci, s ktorou sa už pre budúci rok nepočíta, nebude súčasťou pripravovaného konsolidačného balíka v objeme 1,5 miliardy eur. Ide totiž o opatrenie navyše. O detailoch zatiaľ Kamenický hovoriť nechce.

„Nebudem predbiehať, je to ešte veľmi predčasné. Predtým, ako sa budem baviť s médiami o týchto veciach, to musí byť najprv prerokované v rámci koaličných rozhovorov aj s našimi partnermi,“ zdôraznil Kamenický. Avizoval, že rezort bude možno jednotlivé návrhy predkladať do legislatívneho procesu počas roka postupne tak, ako budú v koalícii dohodnuté, a nie naraz ako vlani.

Opatrenia by sa mali týkať výdavkovej aj príjmovej strany rozpočtu. „Samozrejme, budeme hovoriť aj o výdavkoch, ale ten priestor je obmedzený a to, čo nebudeme vedieť urobiť na výdavkoch, budeme hľadať aj v príjmovej oblasti. Ale nebudem predbiehať, nebudem hovoriť o tom, čo budú konkrétne opatrenia,“ konštatoval minister.

Pripomenul, že už minulý rok v súvislosti s rozpočtom na rok 2024 predstavili 18 opatrení, ktoré nemali zásadný dopad na životnú úroveň ľudí. Takýto typ opatrení sa však podľa Kamenického míňa. „My sme zdedili dva obrovské deficity, s ktorými sa boríme a bude to mať samozrejme vplyv na to, čo musíme robiť s verejnými financiami na Slovensku,“ zdôraznil.

S predajom dlhopisov zatiaľ problém nemáme

S týmto dedičstvom podľa ministra súvisia aj úroky, ktoré musí SR platiť pri predaji štátnych dlhopisov. Ich prirážka voči nemeckým dlhopisom je jedna z najvyšších v rámci Európskej únie (EÚ). Predaj štátnych dlhopisov je pritom citlivá vec a nemala by sa z toho robiť politika, upozornil.

„Nemali by ani tí, ktorí komentujú tieto veci, preháňať a nemali by mať záujem, aby bolo čím horšie, tým lepšie. Ja som veľmi zdržanlivý, čo sa týka hodnotenia týchto aukcií. Som rád, že Slovenská republika stále vie bez problémov predať svoje dlhopisy,“ uviedol Kamenický v reakcii na aktuálnu aukciu z pondelka, kedy si Slovensko požičalo vyše 1,4 miliardy eur.

„My musíme stále presviedčať finančné trhy o tom, že máme jasnú stratégiu, máme jasné ciele a my tie ciele jasne deklarujeme. Ale k tým cieľom sa musíme dopracovať postupne. Nikto nemôže očakávať, že táto vláda za tri mesiace dokáže zmeniť ten zlý stav verejných financií, ktorý sme zdedili,“ dodal Kamenický.

Viac o téme: Denisa Saková , energetika , Ladislav Kamenický , Ministerstvo financií SR MF , Ministerstvo hospodárstva SR MH , štátna pomoc , štátny rozpočet

Súvisiace články

Aktuálne správy