Pripravte sa na nové škrty či zvyšovanie daní: Minister financií avizuje pokračovanie miliardovej konsolidácie!

, Redakcia

Vláda Roberta Fica už pracuje na ďalšom miliardovom konsolidačnom balíčku na budúci rok. Minister financií v rozhovore pre Bloomberg uviedol, že nový vládny kabinet chce znižovať schodok o 1 percento hrubého domáceho produktu ročne. Kde by mohlo Slovensko ušetriť?

Slováci by sa mali pripraviť na novú vlnu poriadne veľkých výdavkových škrtov či zvyšovanie daní. Minister financií Ladislav Kamenický totiž avizuje, že vládny kabinet už pracuje na ďalšom konsolidačnom balíčku v sume zhruba 1,5 miliardy eur. Ten by mal zabezpečiť znižovanie deficitu verejných financií v budúcom roku.

Hoci v súčasnosti nie sú známe žiadne konkrétne opatrenia, na ktoré sa vláda v budúcom roku chystá, minister financií naznačil, že tie kľúčové by sa mohli týkať cien energií, ale aj sektoru zdravotníctva. Ako totiž povedal v rozhovore pre Bloomberg, rozpočtu by v budúcom roku malo pomôcť aj obmedzenie pomoci s cenami energií, ale aj zlepšovanie efektívnosti systému zdravotníctva. Čo konkrétne si však pod tým máme predstaviť, zostáva otázkou.

Imidž „veľmi dôveryhodného partnera“

Ako dodal Kamenický pre Bloomberg, cieľom vlády je postupne znižovať schodok verejných financií o 1 percento hrubého domáceho produktu ročne. Miliardové úsporné balíčky rôznych opatrení si tak zrejme budeme opakovať ešte niekoľko rokov.

Ukončí podľa vás štát v budúcom roku pomoc s cenami energií?

Plán konsolidácie má byť pritom podľa ministra jedným z kľúčových signálov voči investorom, že zámer znižovať deficit verejných financií na Slovensku je dôveryhodný. Rezort financií chce však na dôveryhodnosti krajiny v očiach investorov popracovať aj špeciálnou prezentáciou, ktorú plánuje na prvý polrok tohto roka. Slovensko má predstaviť ako „veľmi dôveryhodného partnera,“ cituje Bloomberg Kamenického.

Tento rok hrozí zvyšovanie deficitu

Faktom však je, že konsolidácia v podaní nového vládneho kabinetu nezačala zrejme úplne podľa jeho predstáv. Hoci ministerstvo financií plánuje aj podľa schváleného rozpočtu v tomto roku znižovanie schodku verejných financií zo 6,5 na 6 percent hrubého domáceho produktu, skutočnosť môže byť napokon kvôli nezrovnalostiam v započítavaní pomoci s cenami energií úplne iná, o čom sme písali v našom nedávnom článku.

Podľa Európskej komisie by totiž vlaňajší schodok mal byť v skutočnosti o niečo nižší na úrovni 6,1 percenta a ten tohtoročný prognózuje v objeme 6,3 percenta výkonu ekonomiky. Namiesto znižovania schodku verejných financií by sa tak naopak deficit o čosi zvýšil.

A to napriek tomu, že prvý balíček konsolidačných opatrení za zhruba 1,5 miliardy eur je už v platnosti. Vláda sa pritom rozhodla okrem iného v tomto roku znížiť príspevok sporiteľov do druhého piliera, zvýšiť zdravotné odvody pre firmy a podnikateľov či zvyšovať rôzne spotrebné dane a súdne či správne poplatky.

Viac o téme: Bloomberg , ceny energií , deficit verejných financií , energopomoc , konsolidácia , konsolidácia verejných financií , konsolidačné opatrenia , Ladislav Kamenický , rozpočet , štátny rozpočet

Súvisiace články

Aktuálne správy