Dobrá príprava zrýchli cestu k dôchodku: Tieto doklady budete potrebovať! (poradňa)

, Redakcia

Opustenie trhu práce a zaradenie sa do skupiny dôchodcov si vyžaduje okrem splnenia podmienok aj prípravu potrebných dokumentov. Sociálna poisťovňa ľuďom na hranici dôchodkového veku odporúča pripraviť sa na tento krok vopred. Čo presne by si záujemcovia o penziu mali pripraviť, sa dozviete v ďalšej časti našej poradne.

V predchádzajúcej časti poradne sme sa venovali tomu, ako a kde je možné o dôchodok požiadať. Na samotnú návštevu niektorej z pobočiek Sociálnej poisťovne je následne potrebné sa dobre pripraviť.

Sociálna poisťovňa odporúča záujemcom o dôchodok vykonať ešte pred návštevou pobočky viacero krokov. „Odporúčame overiť si v dostatočnom časovom predstihu, či Sociálna poisťovňa eviduje všetky vaše obdobia zamestnania a hrubé zárobky, pretože od nich závisí suma vašej dôchodkovej dávky,“ uvádza poisťovňa.

Najjednoduchšia cesta, ako zistiť, či Sociálna poisťovňa eviduje všetky obdobia zamestnania, je cez elektronické služby. Aby ste si overili, ktoré obdobia dôchodkového poistenia máte v evidencii, navštívte svoj Elektronický účet poistenca (EUP). Ak ho náhodou nemáte, postup k jeho zriadeniu nájdete v našom predchádzajúcom článku. „V časti Dôchodkové poistenie si skontrolujete jednotlivé obdobia vášho dôchodkového poistenia a takto si overíte, či všetky obdobia sú tu pre váš dôchodok evidované,“ odporúča Sociálna poisťovňa.

Využívate elektronickú komunikáciu so Sociálnou poisťovňou?

Overiť si evidenciu období dôchodkového poistenia môžete aj tak, že požiadate o Výpis z EUP prostredníctvom:

formulára pre otázky,
– telefonicky na bezplatnom tel. č. 0800 123 123,
– emailom na adrese podatelna@socpoist.sk,
– osobne v pobočke Sociálnej poisťovne.

Na samotné spísanie žiadosti o dôchodok je potrebných viacero dokladov. Tu je ich zoznam:

  • Vopred pripravené doklady o chýbajúcich obdobiach zamestnania.
  • Platný občiansky preukaz alebo cestovný pas.
  • Doklady o ukončení vzdelania (výučný list, maturitné vysvedčenie, diplom alebo potvrdenie školy odkedy – dokedy štúdium trvalo).
  • Ak ste sa narodili po roku 1963, potrebujete aj potvrdenie o ukončení povinnej školskej dochádzky.
  • Ak ste muž, potrebujete vojenskú knižku alebo potvrdenie o trvaní výkonu vojenskej služby.
  • Rodné listy detí, ale len:
    • ak ste cudzinec alebo ak sa vaše deti narodili v cudzine a neboli zapísané do osobitnej matriky, keďže údaje, ktoré sú uvedené v rodnom liste, sa v takom prípade nemusia nachádzať v registri fyzických osôb, a preto je potrebné rodné listy detí predložiť dodatočne,
    • ak ste dieťa prevzali do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, musíte doplniť rozhodnutie príslušného orgánu o jeho prevzatí,
    • v prípade úmrtia dieťaťa pred dosiahnutím 18. roku veku potrebujete úmrtný list alebo výpis z matriky, a to len ak ste cudzinec alebo dieťa zomrelo v cudzine a dieťa nebolo zapísané do osobitnej matriky, keďže údaje o jeho úmrtí sa v takom prípade nemusia nachádzať v registri fyzických osôb,
    • ak dieťa bolo v starostlivosti inej osoby alebo ústavu, je potrebné predložiť aj doklad preukazujúci trvanie takého obdobia (len vtedy, ak žiadate o uznanie starostlivosti o deti alebo výchovy dieťaťa – platí pre ženy a pre tých mužov/iných poistencov, ktorí chcú zohľadniť starostlivosť o dieťa).
  • Doklady preukazujúce obdobie zamestnania a výšku hrubých zárobkov, ktoré nie sú uvedené v Elektronickom účte poistenca (alebo vo Výpise z EUP).
  • Potvrdenie zamestnávateľa o období zamestnania pred 1. májom 1990 v štátoch, s ktorými Slovenská republika nemá uzavretú medzištátnu zmluvu o sociálnom zabezpečení.
  • Na posúdenie nároku na minimálny dôchodok je potrebné predložiť potvrdenie príslušnej inštitúcie o obdobiach poistenia získaných v cudzine, ak ste tieto obdobia poistenia získali. Ak sa vám vypláca dôchodok z cudziny, na posúdenie nároku na minimálny dôchodok je potrebné predložiť aj potvrdenie príslušnej inštitúcie o sume dôchodku vyplácaného z cudziny k dátumu, od ktorého žiadate priznať starobný dôchodok.
  • Ak si želáte zasielať dôchodok na účet v banke, prineste si vyplnený a bankou potvrdený formulár zverejnený tu: Poukazovanie dôchodkových dávok na účet dôchodcu v banke.

Dôležitá informácia:
Môžu byť potrebné aj ďalšie doklady podľa toho, čo ešte vo vašom prípade treba preukázať (v tomto ohľade vám poradí zamestnanec pobočky Sociálnej poisťovne).

Viac o téme: dôchodky , elektronické služby , elektronický účet poistenca , poradňa , Sociálna poisťovňa SP , žiadosti

Súvisiace články

Aktuálne správy