Nečakaný kolaps energetickej sústavy: Čierna Hora či Chorvátsko zažívali blackout!

Rozsiahle časti Čiernej Hory, Bosny a chorvátskej Dalmácie v piatok postihol výpadok v dodávkach elektrického prúdu. Informujú o tom miestne médiá, podľa ktorých v dôsledku takzvaného blackoutu nastal chaos v doprave. Ťažkostiam čelili aj podniky. Dodávky sa medzitým darí obnovovať. Región zasiahla vlna horúčav, teploty tam presahujú 40 stupňov Celzia.

V chorvátskom Splite podľa stanice N1 nefungovali semafory, mestom zneli sirény záchranných služieb. Prúd nemal ani Dubrovník, Zadar, Omiš, Makarska a rad dalmátskych ostrovov.

„Na cestách je už úplný chaos, semafory nefungujú, občania si v obchodoch nemôžu nič kúpiť, pretože sústavy nefungujú. Reštaurácie, kaviarne… všetci sú v obrovských problémoch,“ uviedol chorvátsky web Slobodna Dalmacija.

Podľa N1 sa po necelej hodine výpadku podarilo dodávky obnoviť v častiach Dalmácie a Čiernej Hory.

V bosnianskom hlavnom meste Sarajevo stáli električky a bez elektriny boli aj ďalšie mestá po celej krajine.

Podarí sa postihnutým krajinám rýchlo obnoviť dodávky elektriny?

V Čiernej Hore mali dodávky prúdu iba mestá na severe krajiny. Výpadok potvrdil na sociálnych sieťach aj operátor čiernohorskej prenosovej sústavy CEDIS.

Výpadok nastal tiež v Albánsku, aj tam však boli dodávky medzičasom obnovené. Tamojší operátor prenosovej sústavy OST podľa stanice A2 uviedol, že porucha nastala na interkonektore s Gréckom. Dôvodom boli extrémne teploty.

Stanica N1 upozorňuje, že stále nie je jasné, čo blackout zapríčinilo. Prvotné informácie hovorili o poruche prenosovej sústavy v Čiernej Hore, odkiaľ sa výpadok rozšíril ďalej. Podľa agentúry HINA sa doteraz nikdy nestalo, aby elektroenergetická sústava skolabovala hneď v troch krajinách naraz.

Leto býva na Balkáne horúce pravidelne, zriedka ale teploty dosahujú 40 stupňov Celzia už v polovici júna, pripomína agentúra AP. Súčasnú vlnu horúčav podľa meteorológov spôsobil horúci vzduch z Afriky.

Začiatkom tohto týždňa úrady v Severnom Macedónsku zaviedli mimoriadne opatrenia v súvislosti s vysokými teplotami. Platiť majú do nedele, keď by horúčavy mali začať ustupovať. Odporúčanie nezdržiavať sa na slnku medzi 11:00 a 15:00 vydalo tiež Srbsko.

Viac o téme: blackout , Bosna a Hercegovina , Chorvátsko , Čierna Hora , energetika , výpadok prúdu

Súvisiace články

Aktuálne správy