Expresný zásah ministerstva: Predčasný trinásty dôchodok bude mať strop!

, Redakcia

Plnohodnotné trináste dôchodky môžu očakávať dôchodcovia v závere tohto roka. Do ich nastavenia aktuálne zasiahlo ministerstvo práce, a to tak, že predčasný trinásty dôchodok nebude vyšší ako starobný trinásty dôchodok. Rezort tvrdí, že odstránil nepomer v ich doterajšom nastavení.

Na podnet ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny parlament schválil rýchlu zmenu zákona o sociálnom poistení, ktorou odstránil nepomer medzi trinástym predčasným dôchodkom a trinástym riadnym starobným dôchodkom. Ministerstvo o tejto zmene informovalo v piatok prostredníctvom tlačovej správy.

Ako je už známe, nový trinásty dôchodok je stanovený ako priemerný dôchodok za predchádzajúci rok, a to pri všetkých druhoch dôchodkov. Až do minulého roka bol priemerný ročný predčasný dôchodok vždy nižší ako priemerný ročný starobný dôchodok.

Predčasné dôchodky predbehli starobné

„Kvôli makroekonomickým ukazovateľom, ale aj nešťastným zásahom predchádzajúceho vedenia rezortu do predčasných dôchodkov sa v minulom roku po prvýkrát stalo, že priemerný predčasný dôchodok bol vyšší ako priemerný ročný starobný dôchodok, a to takmer o 30 eur,“ informuje ministerstvo práce. Zároveň dodáva, že preto vznikol nepomer aj pri stanovení trinásteho dôchodku, čiže predčasný trinásty dôchodok mal byť o takmer 30 eur vyšší ako trinásty starobný dôchodok.

Považujete za správne, že trináste predčasné dôchodky budú mať strop?

Podľa kvalifikovaných odhadov by tento neštandardný stav mohol trvať ešte ďalšie tri či štyri roky a rozdiel medzi trinástym predčasným a trinástym starobným dôchodkom by ďalej narastal.

 „Preto na základe našej iniciatívy parlament schválil návrh, podľa ktorého výška žiadneho druhu trinásteho dôchodku nemôže prekročiť sumu trinásteho starobného dôchodku. Jednoducho sme do zákona zaviedli strop, podobne ako už v jeho pôvodnom znení poistku, že trinásty dôchodok nesmie klesnúť pod úroveň 300 eur. Takéto nastavenie je správne a spravodlivé,“ uviedol minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš.

Viac o téme: dôchodky , Erik Tomáš , predčasný dôchodok , sociálne poistenie , trinásty dôchodok

Súvisiace články

Aktuálne správy