Ako jednoducho komunikovať so Sociálnou poisťovňou? Stačí sa prihlásiť a máte prehľad o dôchodku či poistení! (poradňa)

, Redakcia

Úspora času, okamžitý prístup k rôznym informáciám či možnosť spätnej väzby. To sú len niektoré z výhod, ktoré ponúka elektronická komunikácia so Sociálnou poisťovňou. Najnovšie k ponúkaným službám pribudla aj možnosť získať informatívnu výšku starobného dôchodku. Ako si zriadiť elektronickú komunikáciu s poisťovňou, sa dozviete v ďalšej časti našej poradne.

Elektronický účet poistenca (EUP) poskytuje klientovi Sociálnej poisťovne široký prehľad o jeho sociálnom poistení, umožňuje mu sledovať a získavať dôležité informácie bez návštevy pobočky alebo papierových žiadostí. Najnovšie umožňuje získať aj informatívnu sumu dôchodku. A to platnú v súčasnosti, ak by ste sa rozhodli odísť do penzie.

Nový nástroj, a to Informatívna suma dôchodku v prostredí Elektronického účtu poistenca je zatiaľ v pilotnej prevádzke. Záujemcom umožní zorientovať sa, aká by bola výška ich starobného dôchodku, ak by odišli do dôchodku už dnes. Zobrazuje sa len poistencovi, ktorý má 39 a viac rokov a zároveň nepoberá starobný, predčasný starobný alebo invalidný dôchodok.

Elektronický účet však ponúka aj ďalšie funkcie. Ako informuje Sociálna poisťovňa, k hlavným benefitom elektronického účtu patrí úspora času, klientom totiž stačí nižší počet osobných návštev pobočiek za účelom získania podkladov o sociálnom poistení. Okrem toho môžu získať okamžitý prístup k informáciám s možnosťou ich tlače. Bez elektronickej komunikácie je klient odkázaný na korešpondenciu so Sociálnou poisťovňou, prípadne osobné návštevy.

Účet pomôže aj pri reklamácii

Ďalšou z výhod je aj online prehľad o sociálnom poistení a vyplatených dávkach a možnosť tlače požadovaných prehľadov, či možnosť spätnej väzby prostredníctvom kontaktných formulárov, napríklad v prípade reklamácií.

Čo všetko je možné nájsť v Elektronickom účte poistenca:
– Výber poistného
– Dôchodkové poistenie
– Nemocenské poistenie
– Poistenie v nezamestnanosti
– Úrazové dávky
– Účasť v II. pilieri

Klienti, ktorí používajú elektronický občiansky preukaz (eID), si prístup vybavia bez návštevy pobočky cez úvodnú stránku eSlužieb po kliknutí na tlačidlo Registrácia vpravo hore – následne si vyberú cestu k Žiadosti o zriadenie prístupu pre službu Elektronický účet poistenca (EUP) podľa toho, či už v minulosti mali zriadený prístup do EUP bez eID alebo si prvý raz zriaďujú prístup do EUP s pomocou eID. Vyplnia a odošlú elektronickú žiadosť a po aktivácii účtu môžu službu ihneď využívať.

Využívate na komunikáciu elektronické služby Sociálnej poisťovne?

Klienti, ktorí používajú elektronický občiansky preukaz (eID) si prístup vybavia bez návštevy pobočky aj cez www.slovensko.sk (prostredníctvom elektronickej schránky), kde nájdu elektronickú žiadosť o zriadenie prístupu. Vyplnia a odošlú elektronickú žiadosť a po aktivácii účtu môžu službu ihneď využívať.

Ďalším poistencom odporúča Sociálna poisťovňa kontaktovať pobočku poisťovne a preveriť si, či v minulosti nemali zriadený prístup do eSlužieb, resp. do EUP. „V pobočke vám to preveríme a ak zistíme, že v minulosti ste mali zriadený prístup (hoci ste ho nevyužívali), pošleme vám nové prihlasovacie údaje pre aktiváciu prístupu,“ dodáva poisťovňa.

Ak ale nepoužívate elektronický občiansky preukaz (eID), ani ste nikdy v minulosti nemali zriadený prístup do eSlužieb, resp. do Elektronického účtu poistenca (EUP), bude stačiť jedna osobná návšteva pobočky Sociálnej poisťovne, aby ste si prístup vybavili – pre úsporu času si môžete v predstihu doma vyplniť a vytlačiť potrebný formulár.

Prístup do Elektronického účtu poistenca má následne klient k dispozícii kedykoľvek cez heslo a mobilnú aplikáciu alebo prostredníctvom elektronického občianskeho preukazu.

Dôležité informácie:
– návod na prihlásenie s menom, heslom a mobilnou aplikáciou nájdete v návode: Som nový užívateľ eSlužieb a chcem si prvý raz aktivovať prístup
– prihlasovať sa môžete i s elektronickým občianskym preukazomAko vstúpiť do eSlužieb pomocou elektronického občianskeho preukazu
– Po prihlásení s elektronickým občianskym preukazom si môžete zriadiť a doplniť aj prístup s menom, heslom, a mobilnou aplikáciou: Som aktuálny užívateľ – Ako sa prihlásim do eSlužieb s menom, heslom a aplikáciou
– Ako alternatívu k mobilnej aplikácii môžete využiť doplnok v počítačiAko sa prihlásim do eSlužieb pomocou mena a hesla bez smartfónu
V prípade, ak chcete požiadať o výpis z EUP, viac informácií nájdete tu: Požiadať o Výpis z Elektronického účtu poistenca (EUP)
Zdroj: Sociálna poisťovňa

V predchádzajúcej časti našej poradne sme sa venovali tomu, ako a kde je možné požiadať o starobný dôchodok. Ako konkrétne je možné si vybaviť potrebné náležitosti v pobočkách Sociálnej poisťovne, si môžete prečítať na tomto odkaze.

Viac o téme: dôchodky , elektronická komunikácia , elektronický účet poistenca , poradňa , Sociálna poisťovňa SP

Súvisiace články

Aktuálne správy