Allianz eviduje 1691 škôd po zemetrasení v odhadovanej výške 2,8 milióna eur

Východné Slovensko zasiahlo 9. októbra večer zemetrasenie so silou 4,9 lokálneho magnitúda. Dva týždne po zemetrasení eviduje poisťovňa Allianz 1691 nahlásených poistných udalostí v odhadovanej výške 2,8 milióna eur. V pondelok o tom informovala špecialistka externej komunikácie poisťovne Allianz Helena Kanderková.

Najviac škôd hlásili klienti z okresov Humenné, Vranov nad Topľou, Stropkov a Medzilaborce. Najviac škôd po zemetrasení však bolo v obci Ďapalovce, ktorá bola epicentrom zemetrasenia. Na privátnom majetku, teda na domoch, bytoch a domácnostiach, vzniklo 95 % škôd. Zvyšok tvoria poškodenia budov podnikateľov a priemyselných podnikov a vozidiel.

„Evidujeme viacero vážne poškodených rodinných domov. V jednom prípade otrasy spôsobili päťcentimetrové škáry v stenách a opadané murivo. V ďalšom dome sú poposúvané priečky, opadané omietky, poškodená fasáda a spadnutý komín,“ priblížil riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Dárius Nógli s tým, že v ďalšom prípade statik rozhodol o zbúraní domu a v inom sa čaká na posudok. Výška celkových škôd tak môže ďalej rásť.

Pri väčších škodách ešte vykonávajú obhliadky

Poisťovňa Allianz doposiaľ vybavila 54 % nahlásených škôd, väčšinu na základe zaslanej fotodokumentácie. Pri väčších škodách ešte vykonávajú obhliadky. V 16 prípadoch poskytla poisťovňa klientom zálohu.

„Evidujeme prípady, keď klienti zasiahnutí zemetrasením pri poistení neakceptovali poisťovňou vypočítanú výšku poistnej sumy a znížili si ju, čím sa dostali do podpoistenia a mohli sme im vyplatiť len pomernú časť vzniknutej škody. Viacerí klienti zas pri poistení svojej nehnuteľnosti odmietli riziko zemetrasenia. Škody vzniknuté otrasmi im tak nemôžeme preplatiť,“ dodal Nógli.

Viac o téme: Allianz , poistenie , poistenie nehnuteľnosti , poistné krytie , rodinné domy , východné Slovensko , zemetrasenie

Súvisiace články

Aktuálne správy