Čaká nás opäť zdražovanie ropy? Saudská Arábia a ďalší členovia OPEC+ oznámili dobrovoľné zníženie ťažby

Saudská Arábia a ďalší členovia skupiny OPEC+ prekvapivo oznámili dobrovoľné zníženie ťažby ropy o ďalších zhruba 1,15 milióna barelov denne. Cieľom tohto kroku je podľa nich podporiť stabilitu trhu s ropou. Rozhodnutie zrejme zvýši ceny ropy, pretože sa očakávalo, že skupina sa bude držať zníženia o dva milióny barelov denne, na ktorom sa dohodla koncom minulého roka, uviedla agentúra Reuters.

Ťažba sa má znížiť od mája. OPEC+ zahŕňa členov Organizácie krajín vyvážajúcich ropu a ďalších popredných producentov na čele s Ruskom. Skupina sa na celosvetových dodávkach ropy na trhy podieľa zhruba 40 percentami.

Okrem zvýšenia cien ropy zrejme rozhodnutie o znížení ťažby ďalej zhorší vzťahy medzi Rijádom a Washingtonom, pretože svet sa potýka s vysokou infláciou, ktorú čiastočne spôsobila vojna na Ukrajine. OPEC+ vlani v októbri popudil Spojené štáty a ďalšie západné krajiny, keď sa rozhodol od novembra znížiť ťažbu o dva milióny barelov denne, čo predstavuje približne dve percentá svetového dopytu.

USA chceli naopak ťažbu zvýšiť

Spojené štáty chceli, aby naopak skupina ťažbu zvýšila, a pomohla tak znížiť ceny pohonných hmôt, čo by podporilo globálnu ekonomiku. V decembri potom skupina ponechala ťažobnú politiku bez zmeny a uviedla, že riadne zasadnutie jej členov sa uskutoční až v júni.

Saudskoarabské ministerstvo energetiky uviedlo, že od mája do konca tohto roka zníži ťažbu o 500 000 barelov denne. SAE nanovo zníži ťažbu o 144 000 barelov denne, Kuvajt o 128 000 barelov denne a Irak o 211 000 barelov denne. Alžírsko uviedlo, že zníži produkciu o 48 000 barelov denne a Omán o 40 000 barelov denne. Ťažba Kazachstanu má klesnúť o 78 000 barelov denne.

Rusi s nižšou ťažbou až do konca roka

Ruský vicepremiér Alexander Novak potvrdil, že Moskva predĺži dobrovoľné zníženie o 500 000 barelov denne do konca roka 2023. Moskva oznámila zníženie ťažby vo februári po zavedení cenového stropu na svoju ropu západnými krajinami. Po tomto jednostrannom kroku Ruska predstavitelia USA uvádzali, že jeho spojenectvo s ostatnými členmi OPEC slabne. Dnešné rozhodnutie však ukazuje, že spolupráca je stále silná.

Cena severomorskej ropy Brent v marci klesla o päť percent a americkej ľahkej ropy WTI o dve percentá. Oba kontrakty zaznamenali najvyšší mesačný pokles od novembra. Cena ropy Brent sa v marci pre krach veľkých bánk prepadla až na najnižšiu hodnotu od roku 2021, neskôr časť strát vymazala a uzavrela mesiac tesne pod 80 dolármi za barel. Ešte na začiatku októbra, teda pred oznámením zníženia ťažby skupinou OPEC+, sa predávala za zhruba 95 USD za barel.

Viac o téme: ceny , inflácia , Saudská Arábia , ťažba ropy , zníženie

Súvisiace články

Aktuálne správy