Produkcia elektriny vo Francúzsku bola pre výpadok jadra vlani najnižšia za 30 rokov

Produkcia elektriny vo Francúzsku v minulom roku klesla o 15 percent a bola najnižšia za posledných 30 rokov. Spôsobil to rekordný počet výpadkov produkcie jadrových elektrární. Francúzsko sa po prvýkrát od roku 1980 stalo čistým dovozcom elektrickej energie. Vyplýva to zo správy, ktorú zverejnil prevádzkovateľ rozvodnej siete RTE. Pokles výroby elektriny vo Francúzsku vlani prispel k európskej energetickej kríze.

RTE ale vyhliadky vidí optimisticky a verí, že budúcu zimu sa situácia zlepší, pretože výroba v jadrových elektrárňach by mala vzrásť. Francúzsko by sa malo v nasledujúcich mesiacoch opäť stať čistým vývozcom elektrickej energie.

Výroba elektriny z jadra bola vlani najnižšia od roku 1988. V porovnaní s priemerom za posledných 20 rokov klesla o 30 percent a jej podiel na celkovej výrobe elektriny v krajine klesol na 63 percent z 69 percent v roku 2021.

Elektráreň EDF, ktorá vo Francúzsku prevádzkuje 56 jadrových reaktorov, vlani zaznamenala výrazné obmedzenie produkcie elektriny z jadra kvôli nahromadeniu údržby a problémom s koróziou. Údržbové práce na reaktoroch boli odložené v čase pandémie choroby covid-19, upozornila agentúra Reuters.

Produkcia vodných elektrární vo Francúzsku vlani klesla na najnižšiu úroveň od roku 1976. Mohlo za to dlhodobé sucho a nezvyčajne vysoké teploty po väčšinu roka. Spotreba elektriny vo Francúzsku vlani rovnako klesla, a to o 1,7 percenta na 459,3 terawatthodiny (Twh). V porovnaní s päťročným priemerom pred pandémiou choroby covid-19 sa znížila o 4,2 percenta.

Emisie oxidu uhličitého vlani vzrástli na 25 ton z 21,5 tony predvlani, pretože krajina musela v nebývalej miere spoliehať na paroplynové elektrárne. Výroba elektriny z plynu prekonala dodávky z veterných elektrární a plyn sa stal tretím najväčším prispievateľom do francúzskeho energetického mixu, po jadre a vode.

Viac o téme: elektrina , Francúzsko , jadrové elektrárne , paroplynové elektrárne , plyn , spotreba energií , veterné elektrárne , výroba elektriny

Súvisiace články

Aktuálne správy