Koniec plynovej krízy? Ceny môžu opäť vystreliť aj nad 100 eur za megawatthodinu, varujú analytici

, Redakcia

Európske zásobníky plynu sú už teraz naplnené na viac ako 90 percent. Nedostatok plynu by nás tak počas tohtoročnej zimy prekvapiť nemal. Európsky trh je však stále príliš náchylný na každú neočakávanú udalosť a vylúčiť sa tak nedajú ani zimné ceny presahujúce hranicu 100 eur za megawatthodinu, píšu analytici VÚB banky.

Aktuálna naplnenosť európskych zásobníkov plynu na úrovni cez 92 percent prevýšila aj cieľ, ktorý bol stanovený Európskou úniou na koniec októbra. Vyhliadky na nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu sú tak viac ako pozitívne. Aj napriek tomu, že Európa sa nemôže spoliehať iba na naplnené zásobníky, keďže pokrývajú asi iba tretinu ročnej spotreby, nebezpečenstvu nedostatku plynu by sme sa v zimných mesiacoch mali vyhnúť.

Výrobné spoločnosti ako aj bežné domácnosti by tak nemal ochromiť čierny scenár z minulej zimy, kedy hrozilo, že sa plyn bude distribuovať takpovediac na prídel. Vývoj cien plynu však aj naďalej európskym výrobcom príliš nenahráva, konštatujú vo svojej správe analytici VÚB banky.

Štrajky aj obmedzenie ťažby

Zatiaľ čo cena plynu na virtuálnom uzle TTF v Holandsku, ktorá je kľúčová aj pre nás, počas jari klesala, začiatkom leta začala opäť stúpať. Z 25 eur za megawatthodinu sa dostala na viac ako 40 eur za megawatthodinu. Aktuálne sa plyn pre Európu obchoduje pri úrovni 32 eur za megawatthodinu.

Za výraznejšiu volatilitu a tiež nárast ceny v predchádzajúcich týždňoch môže najmä stále trvajúca hrozba štrajku jedného z najväčších austrálskych vývozcov skvapalneného plynu LNG. Svoj výrazný podiel na rast ceny plynu mali však aj technologické na ťažobných zariadeniach v Nórsku, ale aj veľké obmedzenia ťažby v holandskom Groningene.

Materská spoločnosť VÚB banky, IntesaSanpaolo, navyše predpovedá, že ceny plynu by počas štvrtého kvartálu tohto roka mali podľa stredného scenára vystúpať až na 60 eur za megawatthodinu. V budúcom roku mali opäť poklesnúť o 20 percent. Počas vykurovacej sezóny totiž bude na ceny tlačiť aj rastúci dopyt. "No neistota okolo tohto stredného scenára je veľká. V najhoršom scenári sa treba pripraviť na zimný rast na 160 eur a potom pokles len na 125 eur za megawatthodinu v 2024," uzatvárajú analytici VÚB banky.

Viac o téme: ceny plynu, Európska únia EÚ, IntesaSanpaolo, plyn, skvapalnený zemný plyn LNG, ťažba, zásobníky plynu

Súvisiace články

Aktuálne správy