Európa definitívne príde o najväčší vlastný zdroj plynu, rozhodnutie Holanďanov tlačí jeho cenu nahor

Ťažba na obrovskom plynovom poli Groningen v Holandsku skončí do 1. októbra. Oznámila to v piatok holandská vláda. Potvrdila tak skoršie informácie médií. Poľa Groningen stále obsahuje veľké množstvo zemného plynu, ťažba je ale už teraz minimálna, pretože spôsobuje seizmické problémy, napísala agentúra Reuters. Podľa agentúry AFP ide o najväčšie nálezisko zemného plynu v Európe.

Vláda v piatok upozornila, že v prípade mimoriadnych okolností v budúcom roku umožní ťažbu na poli Groningen, ale iba vo veľmi obmedzenom rozsahu. „Ak bude veľmi chladné počasie a budeme mať problémy so zásobami plynu, budeme môcť obnoviť prevádzku jedného či viacerých ťažobných zariadení,“ povedal štátny tajomník pre ťažobný priemysel Hans Vijlbrief.

Po októbri budúceho roka budú však podľa tajomníka ťažobné zariadenia na poli Groningen demontované, pretože transformácia energetického sektora dovtedy zabezpečí dostatok plynu pre holandských odberateľov.

Ťažba na poli Groningen bola už vlani v októbri obmedzená na minimum nevyhnutné pre zachovanie prevádzky, teda zhruba tri miliardy kubických metrov ročne. Vrchol dosiahla ťažba v roku 1976, keď predstavovala 88 miliárd kubických metrov. Pred šiestimi rokmi sa ročný objem ťažby pohyboval v blízkosti 30 miliárd kubických metrov, napísala agentúra Reuters.

Stovky miliárd, stovky zemetrasení

Ťažba zemného plynu na poli Groningen podľa odhadov priniesla holandskej štátnej pokladnici viac ako 360 miliárd eur. Časom sa však podľa agentúry DPA premenila z požehnania v nočnú moru, pretože viedla k zhruba 1600 zemetraseniam. Tie ťažko poškodili desaťtisíce budov a spôsobili problémy zhruba 100 000 ľuďom.

Ťažbu prevádzkujú ropné koncerny Shell a Exxon Mobil, ktoré si tak podľa DPA zarobili okolo 66 miliárd eur. Parlamentná vyšetrovacia komisia tento rok na jar dospela k záveru, že štát aj firmy Shell a Exxon Mobil po desaťročia systematicky nebrali ohľad na bezpečnosť občanov. „Peniaze boli dôležitejšie ako bezpečnosť a zdravie,“ uviedla vo svojej správe. V apríli vláda postihnutým regiónom prisľúbila odškodné vo výške 22 miliárd eur, píše DPA.

Vyhliadky na ukončenie ťažby na poli Groningen tento mesiac prispeli k rastu veľkoobchodnej ceny plynu pre európsky trh. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v budúcom mesiaci vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku začiatkom júna zostúpila až do blízkosti 20 eur za megawatthodinu (MWh), v súčasnosti sa však nachádza nad 30 eurami za MWh.

Viac o téme: ceny plynu , dodávky plynu , energetická kríza , Holandsko , plyn , ťažba plynu , zemný plyn

Súvisiace články

Aktuálne správy