Energetická chudoba ohrozuje domácnosti: Čo by malo byť podľa Greenpeace prioritou pri obnove budov?

Energetická chudoba ohrozuje až 435 000 ľudí na Slovensku, pričom najpostihnutejší sú osamelí seniori a domácnosti slobodných rodičov. K zvyšovaniu nákladov, plytvaniu energiou, a tak aj k zvyšovaniu rizika energetickej chudoby prispievajú úniky tepla z nezateplených rodinných domov. Prioritou pri obnove domov by preto mali byť podľa Greenpeace zraniteľné domácnosti. Organizácia žiada nastaviť financovanie obnovy domov tak, aby si ju mohla dovoliť každá rodina.

Financovanie obnovy domov by malo byť podľa Greenpeace nastavené tak, aby nízkopríjmové zraniteľné domácnosti dostali 100 % pokrytie nákladov, aby im boli financie poskytnuté dopredu a znížila sa administratívna záťaž. Environmentalisti zverejnili pri príležitosti začiatku Medzinárodného týždňa energetickej chudoby úniky tepla z neobnovených a čiastočne obnovených domov na Slovensku, ktoré boli zachytené infračervenou kamerou.

Príklad rodiny v kríze

„Jednou z rodín, ktorú sme počas našich pozorovaní únikov tepla navštívili, bol aj manželský pár v dôchodkovom veku. Žije v neobnovenom rodinnom dome a aby ušetril na energiách v čase energetickej krízy a vysokej inflácie, presťahoval sa do jednej izby v dome. Túto izbu má vykúrenú iba na 17 stupňov,“ uviedla Barbara Bagiová, koordinátorka klimatickej kampane pre Greenpeace Slovensko. Aktuálny dotačný systém na obnovu domu podľa nej takýmto rodinám nijako nepomôže. „Potrebujeme prenastaviť financie tak, aby si obnovu domu mohla dovoliť každá rodina,“ dodala.

Ceny energií tvoria až 10 % nákladov domácnosti

Ceny energií ako elektrina, plyn a teplo na Slovensku tvoria až desať percent nákladov domácností, čo je najvyšší podiel v rámci krajín EÚ. Preto patria znižovanie spotreby, zvyšovanie energetickej efektívnosti a inštalácia obnoviteľných zdrojov medzi kľúčové riešenia tohto problému. Obnova budov znižuje spotrebu energií a účty za energie a naopak, zvyšuje kvalitu vnútorného prostredia domov.

Viac o téme: ceny energií , chudoba , energetická kríza , energie , Greenpeace , obnova budov

Súvisiace články

Aktuálne správy