Ceny ropy sa po stredajšom poklese zvyšujú

Ceny ropy sa dnes zvyšujú po stredajšom poklese, za ktorým stáli vyhliadky na neskoršie znižovanie úrokových sadzieb v Spojených štátoch. Severomorská ropa Brent okolo 16: 15 SELČ vykazovala nárast o takmer 0,6 percenta a pohybovala sa neďaleko 82,4 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate (WTI) si pripisovala vyše pol percenta a nachádzala sa v tesnej blízkosti 78 dolárov za barel.

V stredu cena Brentu aj WTI klesla o viac ako percento. Zápisnica z posledného zasadnutia americkej centrálnej banky (Fed) ukázala, že predstavitelia Fedu síce naďalej veria v návrat inflácie k dvojpercentnému cieľu v stredne dlhom období, ale predpokladajú, že pokles inflácie bude pravdepodobne trvať dlhšie, ako sa predtým očakávalo. Niektorí činitelia Fedu podľa zápisnice dokonca signalizovali, že sú v prípade potreby ochotní úroky ešte zvýšiť.

Posledné zasadnutie Fedu sa konalo na prelome apríla a mája a banka na ňom ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 až 5,50 percenta, čo je najvyššia úroveň od roku 2001. Vysoké náklady na pôžičky zvyčajne podkopávajú hospodársky rast, a tým aj dopyt po pohonných hmotách. Spojené štáty sú najväčšou ekonomikou a najväčším spotrebiteľom ropy na svete.Americký vládny Úrad pre energetické informácie (EIA) v stredu oznámil, že zásoby ropy v USA sa minulý týždeň zvýšili o 1,8 milióna barelov na 458,8 milióna barelov. Analytici pritom v ankete agentúry Reuters predpovedali pokles zásob, a to o 2,5 milióna barelov.

Brent, cena ropy, ropa, WTI, Ukrajina, vojna
Foto: pixabay.com/drpepperscott230

Investori teraz čakajú na zasadnutie skupiny OPEC+, ktorú tvoria Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom. Stretnutie sa uskutoční 1. júna a OPEC+ na ňom bude rozhodovať o svojej ťažobnej politike. Skupina teraz obmedzuje dodávky ropy na trh, snaží sa tak podporovať ceny ropy a zabrániť previsu ponuky nad dopytom.„Keďže naďalej považujeme trh s ropou za nedostatočne zásobovaný, očakávame v nasledujúcich mesiacoch nárast Brentu na 91 dolárov za barel,“ uviedol analytik Giovanni Staunovo zo spoločnosti UBS. Za týmto výhľadom podľa neho stojí silný dopyt a pokračujúca snaha OPEC+ o udržanie rovnováhy na trhu s ropou.

Viac o téme: ceny , ceny ropy , nárast , ropa

Súvisiace články

Aktuálne správy