Cenovky na pumpách sa zatiaľ príliš nehýbu: Pohľad do budúcnosti však pre motoristov nič dobré neveští!

, TASR/red

Spotrebiteľská cena benzínu natural 95 počas 10. týždňa stúpla a dosiahla najvyššiu hodnotu od začiatku novembra 2023. Naopak, cena prémiového benzínu natural 98 klesala druhý týždeň za sebou a bola najlacnejšia za posledné štyri týždne. Cena nafty klesala už tretí týždeň v rade a bola na šesťtýždňovom minime. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Spotrebitelia počas 10. týždňa roka 2024 nakupovali liter benzínu natural 95 za zvýšených 1,624 eura. Cena za liter benzínu natural 98 v medzitýždennom porovnaní klesla takmer o dva centy na 1,818 eura a nafta sa predávala za 1,589 eura za liter.

Cena skvapalneného zemného plynu (LNG) klesla o päť centov na úroveň 1,469 eura za kilogram. Pri ostatných pohonných látkach zaznamenali ceny iba nepatrný pokles, liter skvapalneného ropného plynu (LPG) sa predával za 0,705 eura a kilogram stlačeného zemného plynu (CNG) stál 1,601 eura.

V medziročnom porovnaní bola cena benzínu natural 95 vyššia o 4 %, natural 98 o 3,5 % a nafta bola drahšia o 2 %. Plyny používané na pohon motorových vozidiel boli lacnejšie než pred rokom, a to LNG o 18,3 %, LPG o 10,5 % a CNG o 3,1 %.

Štatistický úrad SR od začiatku tohto roka zverejňuje aj ceny ďalších alternatívnych druhov palív. Aktuálne sa počas 10. týždňa plyn bioLNG predával za 2,468 eur za kilogram, vodík za 21,60 eur za kilogram a elektrická energia slúžiaca pre nabíjanie elektromobilov za 0,41 eur za 1 kWh (rýchlosť nabíjania AC).

Čo nás čaká ďalej?

Ceny ropy pritom v danom týždni podľa analytika XTB Mareka Nemkyho poklesli o 1,47 % na úroveň 82,08 dolára za barel ropy brent. "V súčasnosti ich však vidíme o 3,7 % vyššie a dosahujú 85 dolárov za barel. Prudký nárast ceny sme zaznamenali primárne po ohlásení stavu zásob ropy a ropných produktov zo Spojených štátov," tvrdí. Ako dodáva, zásoby ropy v USA poklesli o 1,5 mil. barelov, pričom sa očakával nárast zásob o 1,3 mil. Výraznejšie poklesli aj zásoby benzínu, až o 5,5 mil. barelov. Dopyt v Spojených štátoch tak ostáva pomerne silný a údržby na rafinériách spôsobujú naďalej výrazný zásah do zásob palív.

Pohľad na zásoby však podľa Nemkyho nebol jediným katalyzátorom pre rast cien ropy. Ďalším katalyzátorom boli ukrajinské dronové útoky na ruské rafinérie, ktoré dokonca spôsobili požiar v najväčšej rafinérii Rosneftu. Tieto kroky tak podľa analytika pravdepodobne spôsobia nižšie exporty ruskej nafty a dokonca začatie importov benzínu.

Budú pohonné látky tento rok v priemere drahšie alebo lacnejšie ako vlani?

Ďalším faktorom s vplyvom na ceny ropy bol podľa neho aj nárast odhadovaného dopytu podľa medzinárodnej energetickej agentúry IEA. Podľa nej by totiž v tomto roku malo dôjsť ku zvýšeniu dopytu po rope o 1,3 milióna barelov denne, čo bolo viac oproti minulej prognóze o 110-tisíc barelov denne. Na druhej strane mierne znížila nárast ponuky, ktorá by sa mala v tomto roku zvýšiť iba o 800-tisíc barelov denne.

"Výhľad do tohto roku tak začína byť pre ceny čím ďalej tým pozitívnejší. Negatívny vývoj by sme mali vidieť iba v prípade hrozby recesie v západných ekonomikách, po ktorom by nasledovala výraznejšia revízia dopytu nadol," dodal Nemky. Ceny ropy tak majú našliapnuté na ďalší rast.

Veľkoobchodné ceny pohonných hmôt sa pritom podľa analytika XTB pohybujú veľmi podobne ako ceny ropy a v súčasnosti výraznejšie rastú. Tento nárast je spôsobený práve vyššie spomenutými faktormi a pravdepodobne sa to prejaví na pohonných hmotách. "V ďalších týždňoch vďaka problémom v Rusku tak očakávam mierne drahšie pohonné hmoty na čerpacích staniciach ako ich vidíme v súčasnosti," konštatoval Nemky.

Viac o téme: benzín , ceny , Marek Nemky , nafta , pohonné látky , skvapalnený zemný plyn LNG , Štatistický úrad SR ŠÚ , štatistika , stlačený zemný plyn CNG , XTB

Súvisiace články

Aktuálne správy