ADNOC a OMV rokujú o vytvorení chemického gigantu za 30 miliárd dolárov

Spoločnosť Abu Dhabi National Oil Company (ADNOC) a rakúska energetická firma OMV skúmajú možnosť spojenia firiem Borouge a Borealis, čím by vznikol gigant so zameraním na chémiu a plast s hodnotou viac ako 30 miliárd USD (viac ako 652 miliárd Kč). Uviedla to agentúra Bloomberg, ktorá sa odvoláva na informované zdroje. ADNOC je energetickou spoločnosťou emirátu Abú Zabí.

Firmy podľa zdrojov teraz rokujú o možnom ocenení a vlastníckej štruktúre spojenej skupiny a k všeobecným obrysom, ktoré budú základom pre formálne rokovania o fúzii, môžu dospieť v najbližších týždňoch. Rozhovory sa vedú už niekoľko mesiacov a môžu skončiť aj neúspechom, dodali zdroje. Vo firme Borealis, ktorá sídli vo Viedni, drží OMV 75-percentný podiel, zvyšok má ADNOC. Firma Borouge, s ktorej akciami sa obchoduje v Abú Zabí, je partnerstvom medzi ADNOC a Borealis a má trhovú hodnotu okolo 22 miliárd USD.

Najväčšími prekážkami v dokončení dohody sú podľa zdrojov presná hodnota a vlastnícka štruktúra. ADNOC a OMV stále rokujú o tom, či budú mať v zlúčenom subjekte rovnaký podiel. Rakúska strana by tiež uprednostnila, aby centrála bola v Európe, kde je väčšina obchodných aktivít, a aby mal spojený subjekt akcie na burze v Abú Zabí. Firma Borouge vstúpila na burzu vlani, hodnota primárnej ponuky bola dve miliardy USD. Firma vyrába špeciálne plasty pre spracovateľský priemysel a výrobu spotrebného tovaru. Jej tržby vlani predstavovali 6,7 miliardy USD.

Borealis má približne 7600 zamestnancov a vyrába plasty

Borealis má približne 7600 zamestnancov a vyrába plasty, chemikálie a hnojivá. Tržby firmy a ďalšie výnosy podľa internetových stránok podniku vlani predstavovali 12,2 miliardy eur. Spojenie by firmám zlepšilo konkurencieschopnosť, zjednodušilo by vlastnícku štruktúru a vytvorilo väčšiu flexibilitu pre investície a expanziu v Ázii, kde dopyt po chemikáliách a plastoch stále rastie. Vzhľadom na rôznych akcionárov, vrátane vlád, však nie je dosiahnutie konečnej dohody isté.

inflácia, Spojené štáty americké USA, úrokové sadzby, Fed, menová politika
Ilustračné foto. Foto: pixabay.com/NikolayFrolochkin

Prípadná dohoda prichádza v dôležitom období pre OMV, ktorej najväčšími akcionármi sú rakúska vláda a štátny fond emirátu Abú Zabí Mubadala Investment. OMV vlani oznámila plány a transformáciu z jednej z najväčších východoeurópskych firiem zameraných na fosílne palivá na integrovaný ekologický podnik postavený na chemikáliách, recyklácii a infraštruktúre pre elektromobily. Tento rok vo februári potvrdila, že v rámci tejto zmeny zvažuje predaj niektorých aktív v oblasti prieskumu a ťažby. Taktiež ADNOC hľadá nové obchody a investuje do nízkouhlíkovej energetiky. Firma čerpá takmer všetku ropu v Spojených arabských emirátoch. V pláne má tiež investovať 150 miliárd USD do rozšírenia kapacít ťažby ropy, zemného plynu a produkcie chemikálií.

Viac o téme: chemický priemysel , energetická spoločnosť , OMV , plasty , rokovanie

Súvisiace články

Aktuálne správy