Vodiči autobusov Arriva v Británii budú tento mesiac štyri dni štrajkovať: Dôvodom majú byť mzdy

Približne 1700 vodičov autobusového dopravcu Arriva v Británii bude tento mesiac štyri dni štrajkovať kvôli mzdám. Štrajk sa dotkne predovšetkým liniek v severnom a východnom Londýne, oznámil dnes britský odborový zväz Unite. Jeho členovia už pritom odmietli ponuku na zvýšenie miezd o sedem percent.

Konať sa budú dve dvojdňové štrajky. Prvá bude v dňoch 20. a 21. júna, druhá potom v dňoch 27. a 28. júna. Ak sa nepodarí spor vyriešiť, hrozia odbory zvolaním ďalších štrajkov.

Mzda vodičov začína podľa odborov na sume 13,65 libry za hodinu, za čo sa podľa nich nedá v Londýne žiť. Arriva patrí nemeckej železničnej spoločnosti Deutsche Bahn (DB), ktorá je jednou z najväčších dopravných firiem na svete a fakticky ju vlastní nemecká vláda.

Za posledných desať rokov zaplatila britská autobusová divízia firmy Arriva dopravcovi Deutsche Bahn na prevodoch zisku 560 miliónov libier, uvádza Unite. Nemeckej vláde potom Deutsche Bahn za posledných desať rokov vyplatila na dividendách päť miliárd libier.

Arriva sídli v britskom Sunderlande a prevádzkuje vlakové a autobusové spojenie v 14 európskych krajinách. V Česku prevádzkuje skupina Arriva 2000 autobusov, 38 trolejbusov, 83 vlakov a zamestnáva vyše 3500 ľudí, uvádza spoločnosť na svojom webe.

Viac o téme: Arriva , doprava , dopravca , firma , Londýn , mzdy , štrajk , Veľká Británia , vodiči

Súvisiace články

Aktuálne správy