V Paríži bude referendum o zvýšení parkovacích poplatkov pre športovo-úžitkové vozidlá

Návštevníkom Paríža hrozí, že čoskoro si budú musieť zaplatiť 225 eur za šesť hodín parkovania v centre mesta a 150 eur na predmestiach. V nedeľu (4. 2.) obyvatelia francúzskej metropoly v referende rozhodnú, či sa má na verejných parkoviskách zaviesť trojnásobné zvýšenie poplatkov pre ťažké športovo-úžitkové vozidlá (SUV).

Už jedna hodina parkovania v centre mesta by tak stála 18 eur namiesto bežných šiestich eur a 12 eur namiesto štyroch eur v okrajových štvrtiach. Vedenie mesta argumentuje, že ťažké vozidlá spôsobujú zvýšené znečistenie ovzdušia, zaberajú veľa verejného priestoru a ohrozujú bezpečnosť cestnej premávky.

„Toto hlasovanie by malo byť odkazom pre výrobcov automobilov. Ich honba za ziskom spočívajúca v zámernom predaji vozidiel, ktoré sú stále väčšie, drahšie a majú vyššiu spotrebu, ohrozuje ekologickú transformáciu,“ vyhlásila parížska radnica.

Obyvatelia by spod sadzby boli oslobodení

Osobitnú sadzbu pre vozidlá SUV majú platiť výlučne návštevníci. Obyvatelia hlavného mesta by spod nej boli oslobodení, rovnako aj obchodníci a opatrovateľské služby. Zvýšené poplatky sa majú vzťahovať na spaľovacie a hybridné modely s hmotnosťou 1,6 tony a viac a na elektrické modely s hmotnosťou dve tony a viac. Nariadenie sa netýka súkromných parkovísk.

Denník Les Échos na základe údajov o registráciách vypočítal, že zvýšené poplatky za parkovanie by sa dotkli takmer 900.000 áut v metropolitnom regióne Ile-de-France, čo zodpovedá približne 16 % jeho celkového vozového parku.

Viac o téme: obyvatelia , Paríž , parkovanie , referendum , sadzby , športovo-úžitkové vozidlá SUV

Súvisiace články

Aktuálne správy