Liptovské samosprávy žiadajú zlepšiť napojenie regiónu v projektoch R1 a R3

Liptovskí starostovia a primátori podpísali na štvrtkovom (16. 2.) rokovaní Ružomberského združenia mesta a obcí (RZMO) spoločný list Ministerstvu dopravy (MD) SR a Žilinskému samosprávnemu kraju (ŽSK).

Podľa hovorcu ružomberského primátora Vladimíra Miškovčíka v ňom žiadajú zabezpečenie výstavby rýchlostnej komunikácie R1 na trase Banská Bystrica – Ružomberok – napojenie na D1 v Ivachnovej a zabezpečenie prípravy projektu rýchlostnej komunikácie R3 na trase Oravský Podzámok – Ružomberok – napojenie na D1.

ŽSK súčasne žiadajú, aby v súvislosti s obstarávaním nového územného plánu vyššieho územného celku zabezpečil do jeho záväznej časti zakreslenie príslušnej trasy R1 s cieľom rezervovania územia na tento účel, doplnil Miškovčík. „Všetci vnímame súčasný kritický stav narastajúceho dopravného preťaženia a nespoľahlivého dopravného napojenia Liptova trasami cez Donovaly, Strečno a Čertovicu. Dopravné napojenie regiónu je dôležité najmä pre jeho hospodársky rozvoj, rozvoj cestovného ruchu, pre podporu mobility za prácou, pre podporu záujmu o investovanie v regióne a pre zabezpečenie spoľahlivej dopravnej dostupnosti,“ dodal primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

MD sa podľa odboru komunikácie riadi pri príprave a výstavbe jednotlivých úsekov striktne harmonogramom prípravy a výstavby projektov v cestnej infraštruktúre, nie želaniami politikov či nátlakom zástupcov samospráv.

„Momentálne pracujeme na štúdii, ktorá dá odpoveď na to, či sa R1 s D1 vôbec prepojí medzi Banskou Bystricou a Ružomberkom alebo na inom mieste. Až po jej vyhodnotení bude ministerstvo, respektíve Národná diaľničná spoločnosť môcť podniknúť kroky na zabezpečenie prípravy a výstavby toho úseku, ktorý zo štúdie vzíde ako najlepší,“ uviedol odbor komunikácie MD.

Viac o téme: doprava , Liptov , Ministerstvo dopravy SR MD , samosprávy , výstavba diaľnic

Súvisiace články

Aktuálne správy