Špinavé peniaze v slovenskej práčke

Peter Vavro

Legalizácia príjmov z trestnej činnosti („pranie špinavých peňazí“) nepatrí na našom území k zločinom, ktoré by nás ohrozovali bezprostredne. V skutočnosti sa však táto komplikovaná a rozmáhajúca sa živnosť stáva nebezpečnou z ekonomického dôvodu. Až príliš veľa peňazí (výška celkovej sumy dosahuje miliardy) sa totiž dostáva do verejného obehu z podsvetia.

PIZZA S BANKOVKAMI

Podstatou prečistenia peňazí zo špinavých obchodov je tranzitná inštitúcia, kde sa peniaze vkladajú do štandardných investičných a podnikateľských zámerov. Na Slovensku je symptomatickým príkladom postup albánskej narkomafie, ktorá zisky z bieleho prášku (heroínu) „investuje“ do pizzerií, reštaurácií a nočných barov. Napriek tomu sa za hlavné „práčky“ považuje anonymita peňažných domov či bánk.

PRÁČKY

Ako atypickú ilustráciu môžeme uviesť Bank of New York, ktorá slúžila ako finančná základňa pre aktivity tzv. solomonskej mafie pod vedením Sergeja Mogiloviča. V susedných Čechách sa ušlá suma prostredníctvom „práčok“ odhaduje na desiatky miliárd Sk. Medzi potenciálne objekty pracieho záujmu môžeme zaradiť burzu, obchodovanie s cennými papiermi, investičné spoločnosti, poisťovne, poštu, kasína, stávkové kancelárie, realitné kancelárie, zmenárne a záložne.

BIELE MIESTA

Aj keď v štatistických údajoch Úradu finančnej polície PZ SR figuruje objem trestnej činnosti „prania špinavých peňazí“ v percentuálnom vyjadrení na nižších priečkach (tri percentá z celkovej ekonomickej kriminality), perspektívu nemá zlú. Zástupca riaditeľa odboru finančného spravodajstva ÚFP PZ Daniel Gabčo totiž avizuje, že vzrast objemu peňazí z trestnej činnosti predznamenáva nárast „prania špinavých peňazí“.

ČAKANIE NA BÚRKU

Ináč povedané, ak sa množia podvody, korupcia, tunelovanie a daňové delikty, takto nadobudnuté peniaze sa niekto bude snažiť vrátiť do verejného obehu. Priam rapídny nárast ekonomickej trestnej činnosti na Slovensku v posledných rokoch naznačuje, že éra prania špinavých peňazí na Slovensku je ešte len pred nami. Prvý prípad bol síce zadokumentovaný ešte v roku 1997 (1, 3 miliardy Sk), ale ešte stále sa nedostal pred súd.

KLADIVO NA PENIAZE

Po nezmyselnom verbálnom súboji medzi vládou SR a poslancom Národnej rady SR Jánom Langošom bol v roku 2000 schválený zákon o ochrane pred „praním špinavých peňazí“, ktorý znížil hranicu sumy na oznámenie na hodnotu 100 000 Sk. Finančná p…

Celý článok si môžete prečítať tu.

Súvisiace články

Aktuálne správy