Investičné desatoro

Tak ako by ste sa sotva vrhli do rozbúreného mora bez toho, aby ste vedeli plávať, bolo by takisto nerozumné skočiť rovnými nohami do sveta investovania bez znalosti veci. Pritom pochopenie základných, ale pevných základov investovania nevyžaduje príliš veľa času a energie. Naopak. Ak zostaneme pri prirovnaní s plávaním, možno povedať, že je investovanie celkom prirodzená vec. V tomto článku sa dozviete, ako sa neutopiť.

Investovanie je nutnosťou. Investovať proste musíte. Nemožno sa spoliehať na „bezpečie“ bankového vkladu – je draho vykúpené realizovaným výnosom, ktorý sotva kompenzuje pokles kúpnej sily vašich ťažko zarobených peňazí. Katalyzátorom investovania je zložené úročenie, to znamená stav, keď peniaze zarábajú peniaze. Čím skôr tým lepšie.


Stanovte si svoj investičný cieľ. Neinvestuje iba kvôli potešeniu z investovania (pokiaľ nie ste zámožný človek a nemáte nikoho, komu by ste peniaze odkázali). Stanovte si, čo je vašim cieľom, respektíve prečo investujete. Chcete si kúpiť jachtu? Alebo zaistiť sa v starobe? Definovanie investičného cieľa je nesmierne dôležité, ovplyvňuje samotný spôsob investovania a alokáciu peňazí medzi jednotlivé aktíva.


Nič nie je zadarmo. Môže sa to zdať otrepané, ale stopercentne platí, že vyšší výnos možno dosiahnuť len za podstúpení vyššieho rizika. Riziko je však len príležitosťou vo svete vyšších výnosov, nie vstupenkou do tohto sveta. Váš postoj k riziku je rovnako ako investičný horizont, investičný cieľ a vaša finančná situácia jedným zo základných parametrov investície.


Nevsádzajte na jedného koňa. Investovanie nie je hazard, aspoň to dlhodobé nie. Rozložte svoju investíciu do viacerých inštrumentov, a to podľa výšky uvedených parametrov. Pri krátkom investičnom horizonte dvakrát zvážte výšku investície do akcií (pri nízkom sklone k riziku takisto) a naopak.


Akcie sú výnosnejšie než dlhopisy, ale im to chvíľu trvá. Investícia do akcií je dlhodobo výnosnejšia a paradoxne i bezpečnejšia, než investície do dlhopisov. V krátkom období však akcioví investori musia prehltnúť nestálosť akciových výnosov.


Nezabudnite na náklady, tie často hrajú hlavnú rolu. Pri investovaní sa nemôžete vyhnúť službám sprostredkovateľov, ktorí si za tieto služby nechávajú samozrejme slušne zaplatiť. Nezabudnite takisto na rozpätie medzi predajnou a nákupnou cenou a dane. Toto všetko vám kúsok po kúsku ukrajuje z hodnoty vašej investície.


Mnoho aktivity škodí. Nikto nevie predpovedať budúcnosť, čo bez zbytku platí aj o finančných analytikoch alebo manažéroch podielových fondov. Logika velí, že aktívni investori musí v priemere dosahovať nižšie výnosy než pasívni investori, a to prevažne kvôli vyšším nákladom. A historické dáta to plne potvrdzujú. Pasívna investičná stratégia je osvedčený spôsob, ako efektívne využiť dlhodobo rastový potenciál akciového trhu.


Investovanie nie je nákup stieracích žrebov. Keď investujete, tak investujte s rozumom. Na rozdiel od stieracích žrebov sa jedna akcia líši od inej akcie a takisto podielové fondy sa navzájom líšia.


Investujte pravidelne. Na začiatku investujte najviac, čo si môžete dovoliť, aj keď sa môže stať, Že sa rovno strafíte do trhového poklesu. Uvedomte si však, že z dlhodobého hľadiska je pravdepodobnejšie, že trh porastie skôr, než že poklesne.


Sledujte svoje investície. Toto nemožno nikdy zdôrazniť. Veďte si záznamy o každej investícii, predovšetkým prečo a za akej situácie ste investovali. Pokiaľ ste investovali v súlade so svojim cieľom a postojom k riziku, tak priebežne kontroluje, či sa vaše investície vyvíja v súlade s dôvodmi, pre ktoré ste investovali.


Riadite sa týmito zásadami? Alebo máte iné? Dáte tip ostatným? O tom, a nielen o tom nám môžete napísať.

Súvisiace články

Aktuálne správy