Zdaňovanie príjmov z predaja dlhopisov Fondu národného majetku

Zaujíma Vás zdaňovanie Vašich príjmov z predaja dlhopisov Fondu národného majetku? Nie je Vám jasné, ako sa posudzuje príjem pod 10 000,- Sk a nad 10 000,- Sk? Prečítajte si tento článok.

Pri riešení problematiky zdaňovania príjmov z predaja dlhopisov Fondu národného majetku budeme vychádzať z predpokladu, že ide o dlhopisy FNM SR. Hlavným problémom sa totiž stalo zdaňovanie príjmov z predaja dlhopisov vzhľadom na zmeny oslobodenia, ktoré nadobudli platnosť s účinnosťou nového zákona o daniach z príjmov. V zásade treba vychádzať z týchto predpokladov:

  1. Príjem z predaja dlhopisu fondu, ktorý fyzická osoba nadobudla do 31.12.1999 je oslobodený od dane, ak doba medzi jeho nadobudnutím a predajom presahuje jeden rok.
  2. Príjem z predaja dlhopisu fondu, ktorý fyzická osoba nadobudla po 31.12.1999 a doba medzi jeho nadobudnutím a predajom nepresahuje jeden rok, sa považuje podľa zákona o daniach z príjmov za ostatné príjmy a je zdanený podľa § 10 tohto zákona. Pri zdanení príjmu z predaja je možné uplatniť výdavky súvisiace s jeho nadobudnutím.
  3. Ak príjem z predaja dlhopisov fondu, ktoré fyzická osoba nadobudla po 31.12.1999 znížený o výdavky súvisiace s jeho nadobudnutím neprevyšuje 50 000 Sk, tak aj tento príjem sa považuje za oslobodený. Ak je rozdiel medzi príjmom a výdavkami vyšší ako 50 000,- Sk, do základu dane sa zahrnie len suma, ktorá prevyšuje 50 000,- Sk.

Tieto ustanovenia je však možné použiť a aplikovať len v prípade, ak fyzická osoba o dlhopisoch neúčtuje podľa platných postupov účtovania v rámci podnikania alebo inej samostatne zárobkovej činnosti. Ak o týchto dlhopisoch fyzická osoba účtuje a sú predmetom podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti, ich zdanenie podlieha ustanoveniam § 7, nie § 10 zákona o daniach z príjmov.

Napokon by sme Vás chceli upozorniť na dve ďalšie skutočnosti:

  1. Pri splatení dlhopisu, ktorý fyzická osoba nadobudla kúpou za nižšiu hodnotu, ako je menovitá hodnota dlhopisu, je príjmom rozdiel medzi menovitou hodnotou dlhopisu a obstarávacou cenou a zdaňuje sa opäť podľa § 10. Toto opatrenie sa takisto vzťahuje len na tie fyzické osoby, u ktorých nákup a predaj dlhopisov nie je predmetom podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti.
  2. Výnos z dlhopisu (pozor, nie príjem vyplývajúci z jeho predaja, ale príjem vyplývajúci z jeho držby !!!), ktorý vypláca Fond národného majetku Slovenskej republiky pri splatnosti tohto dlhopisu fyzickým osobám, je podľa zákona o daniach z príjmov príjmom z kapitálového majetku (podľa §8) a zdaňuje sa podľa § 36 osobitnou sadzbou dane vo výške 15%.

Uvedený článok je potrebné prečítať veľmi pozorne, pretože z daných ustanovení je nutné najprv analyzovať dátum nákupu a porovnať ho s dátumom predaja, aby sa dalo, prípadne nedalo vylúčiť oslobodenie od dane. Takisto je nutné správne rozlíšiť, či ide o príjem vyplývajúci z predaja dlhopisu alebo o príjem vyplývajúci z jeho držby, čiže o výnos z dlhopisu. V ďalšom prípade je zase potrebné správne rozlíšiť, či príjem z predaja dlhopisu po odpočítaní výdavkov na jeho obstaranie je do alebo nad 50 000,- Sk.

Myslíte si, že zdaňovanie príjmov z predaja dlhopisov je príliš zložité a pre bežného občana nepochopiteľné? Myslíte si, že občania vôbec vedia o tom, že príjem z predaja dlhopisu je potrebné za určitých okolností zdaniť? Napíšte nám…

Súvisiace články

Aktuálne správy