Stiglitz: Finančná kríza nemusí viesť k hospodárskej katastrofe

Viedeň 2. októbra (TASR) – V dôsledku súčasnej finančnej krízy musí prísť viac regulácie do finančného odvetvia. Na tomto závere sa zhodli v stredu večer všetci účastníci diskusie v programe rakúskej televízie ORF Club 2.

"Mantra deregulácie sa rozplynula," povedal americký profesor, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Joseph Stiglitz. Dodal, že súčasná finančná kríza nemusí nevyhnutne prerásť do obrovskej hospodárskej krízy. Ale nie je tiež vylúčené, že zažijeme ťažkú recesiu alebo až depresiu.

Po prekonaní tejto krízy bude mať ekonomika planéty inú štruktúru. Jej hospodárstvo bude viacpolárne. Spojené štáty prestanú byť jedinou ekonomickou superveľmocou.

"Kríza nevznikla náhodou," uviedol Stiglitz, "ale bankári o nej dlho nechceli vôbec hovoriť." Profesor povedal, že už ako predseda ekonomických poradcov amerického prezidenta Billa Clintona varoval pred dôsledkami zlých úverov, ale vtedajší minister financií nechcel o tom nič počuť. Aj vymenovanie Alana Greenspana za šéfa americkej centrálnej banky Fed bolo silným signálom, že regulácia trhov nie je na programe. Greenspana vyzdvihol do funkcie predsedu Federálneho rezervného systému (Fed) prezident Ronald Reagan v roku 1987.

Kongresom schvaľovaný záchranný balík pre americké banky hodnotí Stiglitz kriticky. Skôr, než sa do sektora napumpuje 700 miliárd USD (15.07 bilióna Sk), "musíme sa zjednotiť na regulačných opatreniach". Stiglitz žiada v bankovom sektore viac transparentnosti, predpisov, v súlade s ktorými budú musieť hrať banky s otvorenejšími kartami. Musia byť prijaté aj stimuly na ich reštrukturalizáciu. Finančný sektor potrebuje podľa nositeľa Nobelovej ceny "obmedzenie rýchlosti", štátne dohľady, ktoré budú kontrolovať bankové produkty na trhu.

Bývalý rakúsky minister financií Ferdinand Lacina hovoril o silnejšom finančnom dohľade a transparentnosti v Európe. Podporil návrh na vytvorenie európskeho finančného dohľadu a nevyhnutnosť harmonizácie štandardov pre činnosť bánk v EÚ. Exminister veľmi ostro napadol privatizáciu dôchodkovej starostlivosti v Rakúsku. Očiernením sociálneho poistenia zo zákona a daňovou podporou vložili mnohí ľudia svoje dôchodkové úspory do produktov kapitálového trhu a teraz ich stratili. Lacina povedal, že štát musí zo zákona financovať dôchodkové zabezpečenie a verejnými investíciami teraz musí podporiť konjunktúru. "Teraz je dôležité, aby sa investovalo, a nie aby sa velebili úspory."

Informovala o tom agentúra APA.

Súvisiace články

Aktuálne správy