Prevádzkovateľ výletných lodí Carnival vykázal kvartálnu stratu 2 mld. USD

Pridajte názor  Zdroj:

8. 4. 2021 - Svetový prevádzkovateľ výletných lodí Carnival oznámil za 1. kvartál vysokú stratu, čo je dôsledok pandémie nového koronavírusu, ktorá ochromila cestovný ruch.

Svetový prevádzkovateľ výletných lodí Carnival oznámil za 1. kvartál vysokú stratu, čo je dôsledok pandémie nového koronavírusu, ktorá ochromila cestovný ruch. Zároveň uviedol, že uvažuje o zmene domovských prístavov, ak sa súčasný zákaz výletných plavieb v USA v dohľadnej dobe nezruší.

Ako uviedol šéf spoločnosti Carnival Arnold Donald, výletné lode majú v USA stále zákaz plavby a ani najnovšie pravidlá pre obnovenie biznisu zo strany Amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) nie sú pre spoločnosť priaznivé. Súčasťou týchto pravidiel je, že cestujúci na lodi musia byť zaočkovaní. Ako Donald dodal, Carnival pokračuje v rokovaniach s CDC o obnovení plavieb, zopakoval však, že spoločnosť naďalej neplánuje od cestujúcich požadovať potvrdenie o vakcinácii.

"Ak nebudeme schopní začať s plavbami z prístavov v USA, budeme musieť začať zvažovať zmenu domovských prístavov," povedal Donald v rozhovore s analytikmi. Carnival, ktorý je najväčším prevádzkovateľom výletných lodí na svete, realizuje plavby zo 14 prístavov v USA.

Spoločnosť zverejnila, že za 1. štvrťrok zaznamenala v dôsledku pozastavenia svojej činnosti po nástupe koronakrízy čistú stratu približne 2 miliardy USD (1,68 miliardy eur). Zároveň však informovala, že rezervácie v tomto období vzrástli v porovnaní s počtom rezervácií vo 4. kvartáli minulého roka o 90 %. Navyše, predbežné rezervácie na rok 2022 prekonali aj rezervácie na rok 2019, teda bezproblémový predpandemický rok. To dokazuje, že záujem o výletné plavby neklesá.