Inflácia v Turecku zrýchlila na vyše 16 %, najvyššiu úroveň za takmer dva roky

Diskusia 1  Zdroj:

5. 4. 2021 - Inflácia v Turecku, ktorá sa dlhodobo drží na dvojcifernej úrovni, pokračuje v zrýchľovaní. V minulom mesiaci dosiahla viac než 16 %, čo predstavuje takmer dvojročné maximum.

Inflácia v Turecku, ktorá sa dlhodobo drží na dvojcifernej úrovni, pokračuje v zrýchľovaní. V minulom mesiaci dosiahla viac než 16 %, čo predstavuje takmer dvojročné maximum.

Ako v pondelok informoval turecký štatistický úrad, spotrebiteľské ceny v Turecku vzrástli v marci medziročne o 16,19 %. Je to prvýkrát od júla 2019, keď Turecko zaznamenalo rast cien o viac než 16 %. Na porovnanie, vo februári sa spotrebiteľské ceny medziročne zvýšili o 15,61 %.

Výsledok prekonal aj očakávania analytikov oslovených agentúrou Reuters. Tí počítali so zrýchlením rastu spotrebiteľských cien v marci na 16,11 %.

Výrazne sa pod ďalšie zrýchlenie inflácie podpísali náklady na dopravu, ktoré vzrástli o 24,85 %. Náklady na zdravotníctvo sa zvýšili o 19,17 % a rýchlym tempom rástli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov. Rast v tomto prípade dosiahol 17,44 %.

Pokračovanie rastu spotrebiteľských cien zvyšuje tlak na nového guvernéra centrálnej banky. Ten funkciu prevzal koncom marca po tom, ako prezident Recep Tayyip Erdogan odvolal predchádzajúceho guvernéra Naciho Agbala iba štyri mesiace po jeho vymenovaní do funkcie.

Oficiálny dôvod nezverejnil, podľa analytikov je však za tým Erdoganova nespokojnosť s prísnou menovou politikou Agbala, ktorý sa rýchlym zvyšovaním úrokových sadzieb usiloval dostať vysokú infláciu pod kontrolu. Naposledy centrálna banka zvýšila úrokové sadzby dva dni pred jeho odvolaním, a to o 2 percentuálne body na 19 %. Jeho odvolanie viedlo k prepadu kurzu líry na takmer historické minimum.

Nový guvernér Sahap Kavcioglu je známy ako stúpenec Erdoganovej politiky nízkych úrokových sadzieb a ekonómovia naznačovali, že začne úrokové sadzby znižovať. Po svojom nástupe síce prisľúbil, že nimi zatiaľ hýbať nebude práve pre vysokú mieru inflácie. Analytici však očakávajú, že časom bude chcieť kurz centrálnej banky zmeniť.