Autori odsúhlasili demoláciu diela v Triblavine, vydané bolo aj povolenie

Keďže stav diela vylúčil premiestnenie preliezačiek z odpočívadla Triblavina na odpočívadlo Zeleneč, jeho dvaja spoluautori udelili Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) súhlas s demoláciou. Vydané bolo aj stavebné povolenie. TASR to uviedla vedúca oddelenia komunikácie NDS Eva Žgravčáková. Reagovala tak na kritiku Slovenského centra dizajnu o spôsobe demolácie diela stavebnej architektúry.
„Ostro sa vyhradzujeme voči tvrdeniam Slovenského centra dizajnu, že Národná diaľničná spoločnosť sa správa ako Taliban. Rovnako sa ostro ohradzujeme voči tvrdeniam Slovenského centra dizajnu, že klameme,“ spresnila. Vyhlásila, že Slovenské centrum dizajnu svojim stanoviskom „osočuje Národnú diaľničnú spoločnosť, poškodzuje jej dobré meno, na základe čoho podnikneme všetky právne kroky“.
Žgravčáková uviedla, že v roku 2012 autori najskôr udelili súhlas s premiestnením diela na odpočívadlo Zeleneč. Ako ďalej dodala, keďže technický stav diela vylúčil jeho premiestnenie bez vážneho poškodenia a zároveň nespĺňalo bezpečnostné požiadavky, autori vydali súhlas s jeho demoláciou.
„Rovnako sme o uvedenom informovali aj autorskú spoločnosť LITA so sídlom v Bratislave. K demolácii objektu sme pristúpili pred mesiacom, od roku 2019 autori diela ani autorská spoločnosť nepristúpili k odvolaniu súhlasu s demoláciou,“ doplnila.

Súvisiace články

Aktuálne správy