Blokáda Suezského prieplavu môže svetový obchod stáť týždenne až 10 mld. USD

Pridajte názor  Zdroj:

26. 3. 2021 - Zablokovanie Suezského prieplavu kontajnerovou loďou, ktorá začiatkom týždňa narazila na plytčinu, môže stáť svetový obchod týždenne až 10 miliárd USD.

Zablokovanie Suezského prieplavu kontajnerovou loďou, ktorá začiatkom týždňa narazila na plytčinu, môže stáť svetový obchod týždenne až 10 miliárd USD. Uviedla to v piatok nemecká poisťovacia spoločnosť Allianz, ktorej štúdiu zverejnila agentúra Reuters.

Najväčšia európska poisťovňa informovala, že odstavenie kľúčovej lodnej trasy môže svetovému obchodu spôsobiť týždenne škody od 6 do 10 miliárd USD (od 5,09 do 8,49 miliardy eur). Navyše, každý týždeň odstávky prieplavu skreše z ročného tempa rastu svetového obchodu 0,2 až 0,4 percentuálneho bodu.

Ako poisťovňa dodala, dodávky tovarov sa od začiatku roka predĺžili a v Európe sú v súčasnosti dlhšie než počas najhoršieho obdobia pandémie. Ešte zložitejšia situácia je v USA, kde sa v dôsledku najnovšieho balíka ekonomických stimulov prezidenta Joea Bidena za 1,9 bilióna USD očakáva výrazný rast dopytu.