V atómovej elektrárni v maďarskom Paksi zaznamenali poruchu jedného bloku

Diskusia 3  Zdroj:

3. 3. 2021 - Porucha olejového systému generátora si vyžiadala v stredu nadránom zníženie výkonu druhého bloku atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi na polovicu, informoval spravodajský server Infostart.hu s odvolaním sa na správu elektrárenskej spoločnosti MVM Paks.

Porucha olejového systému generátora si vyžiadala v stredu nadránom zníženie výkonu druhého bloku atómovej elektrárne v juhomaďarskom Paksi na polovicu, informoval spravodajský server Infostart.hu s odvolaním sa na správu elektrárenskej spoločnosti MVM Paks.

Odstránenie poruchy neovplyvňuje fungovanie zvyšných troch blokov, nemá vplyv na bezpečnosť a ani na životné prostredie, tvrdí MVM Paks.

Podľa údajov maďarského Úradu pre atómovú energiu (OAH) druhý blok elektrárne v Paksi v stredu dopoludnia fungoval s výkonom 255 megawattov.

Prvý blok atómovej elektrárne v Paksi uviedli do činnosti v decembri 1982. V nasledujúcich piatich rokoch spustili ďalšie tri reaktory. V súčasnosti je rozpracovaný projekt výstavby dvoch nových blokov v hodnote 12 miliárd eur na základe maďarsko-ruskej medzištátnej dohody. Pôvodný termín dostavby v roku 2023 sa však v procese prijímania zákona o ruskom úvere a schvaľovania projektu Európskou úniou postupne posunul až na roky 2026 - 2027.