Fed aktuálne očakáva v 2. kvartáli prepad ekonomiky USA takmer o 53 %

Pridajte názor  Zdroj:

2. 6. 2020 - Americká centrálna banka (Fed) počíta v 2. kvartáli s prepadom hrubého domáceho produktu (HDP) USA takmer o 53 %.

Americká centrálna banka (Fed) počíta v 2. kvartáli s prepadom hrubého domáceho produktu (HDP) USA takmer o 53 %.

Ekonomická aktivita sa v 2. štvrťroku znížila o viac než polovicu, vyplýva z modelu, ktorý používa atlantský Fed. Ten po pondelkových (1. 6.) údajoch, ktoré ukázali, že výrobný sektor naďalej prudko klesá, čo obmedzí investície aj spotrebu, aktuálne signalizuje pád o 52,8 %. Údaje inštitútu ISM ukázali, že len 43,1 % firiem zaznamenalo v máji expanziu.

Atlantský Fed vychádzajúc z týchto údajov očakáva, že výdavky na súkromnú spotrebu, na ktoré pripadá 68 % HDP, v trojmesačnom období od apríla do júna klesnú o 58,1 %. Aktuálne sa odhaduje, že hrubé súkromné domáce investície, na ktoré pripadá 17 % HDP, padnú o 62,6 %.

Kvartálna prognóza Fedu sa pravidelne reviduje a vo všeobecnosti je presnejšia, čím je bližšie koniec daného štvrťroka, ktorý bude v tomto prípade 30. júna.

Experti aktuálne nepočítajú s rýchlym oživením a predpokladajú, že reálny HDP Spojených štátov sa nevráti na rekordnú úroveň zo 4. kvartála 2019 skôr než koncom roka 2022.