ŠÚKL vyvracia informáciu, že lieky s obsahom ibuprofénu duplikujú množenie koronavírusu

Diskusia 2  Zdroj:

18. 3. 2020 - V lekárňach sú dostupné bez receptu mnohé lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu. Niekedy pacient často nevedomky užíva dva či viaceré lieky s rovnakým liečivom, a tak dochádza k predávkovaniu.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyvracia informáciu, že užívanie liekov s obsahom ibuprofénu "duplikuje" množenie koronavírusu v ľudskom organizme. ŠÚKL o tom informoval v tlačovej správe, na tento hoax zareagoval aj na sociálnych sieťach. Ako štátny ústav konštatuje, ibuprofén sa používa na liečbu horúčky a bolesti. Patrí do skupiny takzvaných nesteroidných protizápalových liečiv, na Slovensku je dostupný vo voľnopredajných liekoch aj v liekoch viazaných na lekársky predpis.

Na liečbu horúčky a bolesti sa bežne používajú aj lieky s obsahom paracetamolu. ŠÚKL upozorňuje, že je potrebné dodržiavať určené dávkovanie. V lekárňach sú dostupné bez receptu mnohé lieky s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu pod rôznymi obchodnými názvami. Niekedy pacient často nevedomky užíva dva či viaceré lieky s rovnakým liečivom, a tak dochádza k predávkovaniu.

Nepravdivá informácia, ktorá sa začala šíriť, súvisí podľa ŠÚKL pravdepodobne s vydaním článku vo vedeckom časopise The Lancet v rubrike Correspondence, v ktorom si autor kladie otázku, či pacienti s hypertenziou a cukrovkou majú zvýšené riziko COVID-19. Autor vyslovuje hypotézu, že pacienti liečení skupinou tzv. ACE inhibítorov, blokátorov receptorov pre angiotenzín II, tiazolidíndiónov, ale napr. aj ibuprofénom, môžu mať vážnejší až fatálny priebeh ochorenia COVID-19. Autor článku sám niekoľkokrát upozorňuje, že ide o hypotézu, na ktorú neexistujú vedecké dôkazy.