Inflácia v Grécku sa na záver roka výrazne zrýchlila

Pridajte názor  Zdroj:

13. 1. 2020 - Spotrebiteľské ceny v Grécku vzrástli v poslednom mesiaci minulého roka druhý mesiac po sebe, pričom tempo rastu sa výrazne zrýchlilo.

Spotrebiteľské ceny v Grécku vzrástli v poslednom mesiaci minulého roka druhý mesiac po sebe, pričom tempo rastu sa výrazne zrýchlilo. Uviedol to v pondelok grécky štatistický úrad.

Spotrebiteľské ceny vzrástli v decembri medziročne o 0,8 % po 0,2-percentnom raste v predchádzajúcom mesiaci. V októbri ceny klesli, a to o 0,7 %.

Pod decembrové zrýchlenie inflácie sa najväčšou mierou podpísali náklady na dopravu, ktoré sa zvýšili o 3,5 %. Vzrástli aj náklady na zdravotnú starostlivosť, konkrétne o 1,9 %.

Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v Grécku zvýšili o 0,7 %, zatiaľ čo v novembri o 0,6 % klesli.

Harmonizované spotrebiteľské ceny vzrástli v decembri medziročne o 1,1 %. Aj v tomto prípade sa ich rast výrazne zrýchlil, keď v novembri dosiahol 0,5 %.

Medzimesačne vzrástli harmonizované spotrebiteľské ceny o 0,4 % po 0,7-percentnom poklese v predchádzajúcom mesiaci.

Za celý rok 2019 dosiahla inflácia v Grécku 0,3 %. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa tak spomalila na polovičnú úroveň, keď v roku 2018 dosiahla 0,6 %. Harmonizovaná miera inflácie dosiahla vlani 0,5 % oproti 0,8-percentnej úrovni v roku 2018.