Ceny výrobcov v USA dosiahli v októbri najvyšší medzimesačný rast za pol roka

Pridajte názor  Zdroj:

14. 11. 2019 - Ceny amerických výrobcov sa minulý mesiac vrátili k medzimesačnému rastu, pričom jeho tempo bolo najvýraznejšie za posledných šesť mesiacov.

Ceny amerických výrobcov sa minulý mesiac vrátili k medzimesačnému rastu, pričom jeho tempo bolo najvýraznejšie za posledných šesť mesiacov. Rast potiahli ceny tovarov aj služieb, čo ešte viac podporí súčasný postoj americkej centrálnej banky, že v najbližšom období úrokové sadzby pravdepodobne nezníži.

Americké ministerstvo práce vo štvrtok oznámilo, že ceny výrobcov vzrástli v októbri medzimesačne o 0,4 %, zatiaľ čo v septembri zaznamenali 0,3-percentný pokles. Októbrový rast cien producentov je zároveň najvyšší od apríla.

Naopak, v medziročnom porovnaní dosiahol rast cien najslabšie tempo za posledné tri roky. Medziročný rast cien výrobcov predstavoval v októbri 1,1 %. Oproti vývoju v septembri sa tak spomalil, keď v septembri rast dosiahol 1,4 %. Medziročný októbrový rast bol zároveň najslabší od októbra 2016.

V obidvoch prípadoch vývoj cien producentov prekonal očakávania analytikov. Tí počítali v medzimesačnom porovnaní s rastom o 0,3 % a v medziročnom porovnaní s rastom o 0,9 %.